Translate

sobota, 30 stycznia 2016

Z Huskvarny do Gränny




Wyjazd z Huskvarny na północ autostradą E4. Do węzła Huskvarna Norra (Brunstorp) można też jechać starą drogą (Grännavägen). Po lewej mamy jezioro Wetter, po prawej wysoką skarpę pojezierza Sommenbygden. Wzgórza te w 2012 roku objęto rezerwatem biosfery w sieci UNESCO zwanym Östra Vätternbranterna. Z wielu miejsc rozciągają się malownicze widoki.
[10 km] Kilkaset metrów za węzłem drogowym zajazd Brunstorps Wärdshus. Poniżej strzeżone kąpielisko. U podnóża skalistego wzniesienia znajduje się historyczny ogród (1) założony przez biskupa Markussona w XIV w. Obecnie stanowi bank nasion, w którym pielęgnuje się stare odmiany drzew owocowych pochodzące ze Smålandu. Kawiarenka z widokiem na jezioro. 

Na zjeździe odgałęzia się boczna droga w kierunku Skärstad. To dawna Riksettan, czyli królewska droga o oznaczeniu 1. Zrazu biegnie równolegle do autostrady. W Gisebo należy skręcić w lewo, aby dojechać pod zbudowane z gabra i diorytu wzgórze Vista Kulle (241 m npm, 152 powyżej lustra wody Wetteru, 2). Przed skalnym przewężeniem (sygnalizacja świetlna) znajduje się niewielki parking. Szczyt osiągamy stąd już na piechotę. Altana widokowa. Panorama obejmuje jezioro Wetter wraz z wyspą Visingsö, wzgórze Taberg na południu a poniżej aglomerację Jönköpingu i Huskvarny oraz pasma wzniesień Hökensås na zachodnim brzegu. W V w. n.e. powstała tutaj twierdza (fornborg), z której zachowały się jedynie fragmenty kamiennego muru. Jest też otoczone balustradką niewielkie skalne źródło, uznawane dawniej przez pogan za święte. Dalej droga biegnie do Kaxholmen nad jeziorem Landsjö, wykorzystując częściowo trasę dawnej kolei Gripenbergbanan. Za skalnym wąwozem dawna stacja z napisem Vistakulle. W Kaxholmen jest niewielkie muzeum regionalne (3) ze zbiorami dotyczącymi rolnictwa, etnografii i gospodarstwa domowego. Znajdują się tu również pamiątki związane ze wspomnianą linią kolejową o specjalnej linowej konstrukcji umożliwiającej pokonanie wysokiego wzniesienia. Dla oryginalnej panoramy warto wspiąć się ponad Kaxholmen np. do wioski Gestra. Powyżej tafli Wetteru rozciaga się  przestrzeń wodna jeziora Landsjön.

[14 km] Dwupoziomowy parking Vista Kulle przy autostradzie u podnóża wzniesienia. Teoretycznie na wierzchołek można wędrować również stąd, trzeba tylko pokonać większą stromiznę. Tablice informacyjne. Ubikacje.


Kościół wiejski w Ölmstad

[23 km] Droga wznosi się nieco wyżej do węzła Vättersmålen. Motel i kemping Vättersleden. 
Ustawienie namiotu 130-150 SVK w zależności od sezonu. Do wynajęcia są również domki - najtańszy dwuosobowy za 200 SVK. W motelu ceny zdecydowanie wyższe 595 SVK za jedynkę a 795 SVK za dwójkę ze śniadaniem wliczonym w cenę. W restauracji możliwość nabycia kanapek na drogę. Strona web: http://vatterledenscamping.se, .http://www.vatterleden.se
Stacja benzynowa Preem. W prawo odgałęzia się droga na Ölmstad. Jakiś kilometr przed wsią po prawej stronie jest kościół Ölmstad Kyrka (4), którego początki datuje się na XII wiek, ale w obecnej formie z gotyckimi łukami w prezbiterium istnieje od XV w. W otoczeniu ołtarza są dwie warstwy malowideł ściennych: ornamentacyjne i figuralne. W nawie wisi też ozdobny gobelin ludowy z 1800 roku. Naprzeciwko świątyni stoi tradycyjna drewniana zagroda zwana Klockåregården. Niewielkie muzeum rolnictwa (otwarte w sezonie po wcześniejszym zgłoszeniu).

[25 km] Po lewej restauracja Gunneryd. Z tarasu widok na jezioro. Zjazd możliwy tylko z przeciwległego pasa, a więc miejsce dostępne jedynie w drodze powrotnej.

[33 km] Po prawej na wzgórzu Västanå Slott (5). Dawniej pałac szlachecki, siedziba rodzin Bielke i Von Otter. Od 1948 roku pełni rolę luksusowego hotelu, który otaczają obecnie pola golfowe. Wysoki most ponad zalesionym wąwozem z widokiem na brzeg jeziora Wetter. W dole widoczna zapora i młyn we wsi Röttle.

[35 km] Zjazd na starą drogę na Grännę przy gospodzie Gyllene Uttern (6). To jeden z najstarszych przydrożnych moteli w Szwecji założony w 1933 roku po zniesieniu przez parlament regionalnych opłat celnych. Z początku zbudowano replikę Bollnässtugan ze sztokholmskiego skansenu, uzupełniając ją o wolno stojące domki do wynajęcia. Obecnie zajazd jest znacznie większy a jego sylweta przypomina stylizowane zamczysko średniowieczne. Także wnętrza imitują komnaty pałacowe. Oprócz pięknej sali jadalnej jest też sala ślubna. przypominająca kaplicę zamku Läckö oraz pokoje w stylu gustawiańskim. Przed zatrzymaniem się tutaj na dłużej zapewne odstraszą ceny zazwyczaj proponowane w pakietach, ale zaczynające się od 2000 SVK za pokój. Parking i tablice informacyjne.

Do Gränny już prosto starą drogą lub autostradą jeszcze 2 km do następnego zjazdu.

[36 km] W dół prowadzi droga do wsi Röttle (7) i zamku Västanå (patrz wyżej). Wieś nad samym Wetterem leży u ujścia malowniczego wąwozu. Wodospady. Odrestaurowany młyn Rasmus z którego mąkę można kupić w sklepie muzealnym w Grännie. Rezerwat przyrody z lasami bukowymi na wybrzeżu i borami sosnowymi na stokach.

[37 km] Węzeł drogowy Gränna w miejscu zwanym kiedyś Galgen. Na środku ronda malowany balon. Stacja benzynowa Statoil. Teren pełnił kiedyś dość szczególną rolę - odbywały się tutaj egzekucje złoczyńców.

Wjazd do miasta wzdłuż Jönköpingsvägen. Przy drodze zajazd z tradycyjnym tutejszym wyrobem – cukierkami polkagris.

Panorama Wetteru z autostrady E4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz