Translate

czwartek, 7 stycznia 2016

Stacje benzynowe



Stacje benzynowe w Szwecji należą do kilku koncernów, a większość z nich to lokalny skandynawski biznes. W dużych miejscowościach jest zazwyczaj kilka miejsc, gdzie można zatankować. Stacje są lokowane bądź w dzielnicach przemysłowo-magazynowych, bądź przy ważnych drogach przelotowych i przy węzłach autostradowych. W centrach miast jest ich raczej mało. Stosunkowo niewiele jest też placówek zlokalizowanych "w trasie" poza terenami zabudowanymi, zwłaszcza przy drogach drugorzędnych. Najważniejsze sieci:

1. OKQ8 - największa sieć kooperująca z dostawcą ropy naftowej z Kuwejtu. Duże stacje benzynowe z pełnym asortymentem towarów i usług. Najczęściej zlokalizowane przy dużych centrach handlowych oraz węzłach komunikacyjnych. Drogo.



2. Statoil - norweski potentat naftowy ma w Szwecji dwa rodzaje stacji: z pełną obsługą oraz automatyczne oznaczone znakiem 123. Towarzyszą często hipermarketom ICA lub ICA Express.


3. Holendersko-brytyjski koncern w zasadzie wycofuje się z rynku skandynawskiego. Wiele stacji Shella zostało przejętych przez Statoil, te które pozostały działają w korporacji z St1, aczkolwiek utrzymany został ich znak towarowy.


4. St1. Sieć fińska skupiająca automatyczne stacje benzynowe często oferujące jedynie wybrany asortyment: benzynę, ewentualnie ON. Przejęła stacje Shella oraz niektóre placówek Jeta. Obecnie około 300 punktów, ale brak ich w północno-zachodniej części kraju.

5. Preem. Firma szwedzka bazująca na dwóch macierzystych rafineriach w Göteborgu i Lysekil. Zróżnicowany asortyment w tym paliwa ekologiczne. Rożne typy stacji: załogowe z pełnym wyposażeniem i gamą usług, samoobsługowe a także cysterny z ON oznaczone nazwą SAIFA, które zainteresują jedynie posiadaczy dużych aut, np. ciężkich kamperów powyżej 3,5 tony.

6. Tanka. Marka związana z firmą Volvo i towarzysząca z reguły salonom samochodowym oraz stacjom obsługi szwedzkiego koncernu. Głównie samoobsługowe. 


7. Jet. Nie tylko paliwo lotnicze ;). Sieć, która wycofała się już z rynku. Stacje samoobsługowe przejęła St1. Jednak w wielu miejscach zachowano dawny znak towarowy, powstaje też nowa marka o nazwie INGO. Ale stacji z tym logo nie widzę jeszcze na podglądach.


8. Din-X (znany też jako Uno-X). Duński biznes z zasięgiem terytorialnym ograniczonym do południowej i środkowej Szwecji (najdalej na północ wysunięta jest stacja w Älvdalen w Dalarnie). Poza macierzystym Helsingborgiem sieć reprezentowana głównie w mniejszych miejscowościach.

9. Q-Star. Podobnie jak poprzednik większość stacji w wiejskich lokalizacjach nastawionych na specyficznego klienta (ciągniki rolnicze). Niewielkie stacyjki, czasem sama pompa przed sklepem spożywczym. Podobne niewielkie sieci tworzy Bilisten oraz Pump.


Poza tą listą rzadko można znaleźć stacje benzynowe innych sprzedawców. Może macie jakieś informacje o sieciach rosyjskich, amerykańskich, BP albo może nawet polskim Orlenie na szwedzkim rynku. Cenne informacje gdzie najlepiej, gdzie najtaniej?

1 komentarz: