Translate

piątek, 2 grudnia 2016

Quest: List znad Kanału Gotajskiego
Generalnie chodzi o odnalezienie kilku elementów, które stworzą klucz do rozwiązania całej zagadki. Przy okazji trochę wirtualnej wędrówki po pewnym miejscu. Potrzebna będzie zatem aplikacja Google Street View, ale zapewne przydadzą się także i inne internetowe „pomoce naukowe”. 

 Na początek należy znaleźć miejscowość położoną u ujścia Kanału Gotajskiego do jeziora Wetter. Tak wiem – są dwie takie miejscowości. Chodzi o tą położoną bardziej na wschodzie. Jedziemy zatem na e-wakacje tropem pewnej osoby. Jak już znajdziemy miejscowość to z łatwością znajdziemy też adres Slussgatan 11. Piętrowy żółty domek z garażem i ogródkiem jakich kilka w okolicy. W garażu Volvo (to na wypadek gdyby trzeba było jednak trochę pojeździć po mieście 😊). Na razie można się przejść kawałek uliczką, aby obejrzeć kaskadę śluz – najstarszą na Kanale Gotajskim. Pięć stopni wynoszących łodzie 15 metrów powyżej jeziora. Najbardziej stroma „wodna wspinaczka” w całej Szwecji. Dlaczego akurat ten żółty domek w Borenshult? A dlaczego nie? Okolica całkiem ładna (tu dodać należy oczywiście formułę – wszelkie odwołania do miejsc prywatnych są całkowicie przypadkowe). Przed posesją jest biała skrzynka na listy. Otwierasz i wyciągasz kopertę zaadresowaną do Ciebie. Dość spora kartka papieru a na niej jakieś zaszyfrowane wskazówki. Na górze DOWIEDZ SIĘ KIM JESTEM? SPOTKAMY SIĘ WTEDY WIESZ GDZIE. 
To wygląda na jakąś szaradę albo krzyżówkę. Poszukiwanie liter ukrytych po całym mieście. Na końcu jeszcze czerwonym długopisem dopisane:
 „W razie kłopotów mój człowiek udzieli Ci pomocy. Znajdziesz go w barze O’Leary’s, pije zawsze Vesper Martini (wstrząśnięte nie zmieszane 😋) i zapewne ogląda tam jakiś mecz. W końcu Premier League nie zwalnia tempa".

Oglądasz kartkę jeszcze raz dokładnie. Jest na niej 10 punktów. 10 kolejnych znaków zapytania. Jak odnajdziesz odpowiedzi zapewne dowiesz się kim jest tajemniczy ktoś. Zacznijmy więc poszukiwania.

     1.   Jest w mieście grób pewnego hrabiego urodzonego na Rugii. Wszystkie przepływające w okolicy statki oddają mu honory. Osoba to bowiem ważna i dla miasta i dla całego kraju. Jak już miejsce pochówku odnajdziesz to znajdziesz i jego personalia. Teraz udaj się na ulicę takiego imienia. Tam stoi żółty dom – swego czasu najważniejszy w mieście. Obecnie kręci się wokół niego sporo turystów pytających o drogę, więc nie zwrócisz niczyjej uwagi. Jak dobrze go sobie obejrzysz to znajdziesz na murze napis. Dwa wyrazy. Wskazówką będzie ta litera, która występuje w tym napisie najczęściej.

       2. Teraz pora przyjrzeć się samemu miastu. Jest takie miejsce, najlepsze, skąd wszystko widać. Jezioro, fontannę, wieżę kościelną i lasy. Zobaczysz też stamtąd najwyższy punkt w mieście. Stoi na nim coś ciekawego. Jak to się nazywa to każdy pewnie wie, ale jakiemu konkretnie celowi służyło już od 1927 roku? Jak już się tego dowiesz to pierwsza litera zwyczajowej nazwy tej instytucji będzie wskazówką drugą.

      3.  Nie zaszkodzi pójść do kościoła. Niekoniecznie aby skorzystać z mszy, ale jako zwykły zwiedzający. W każdym mieście jest jakiś kościół, ten tutaj najważniejszy ma wysoką zielonkawą spiczastą wieżę, którą zresztą już widziałeś z oddali. Musisz się jakoś dostać do jego wnętrza. W przedsionku, czyli w miejscu, gdzie dawniej zostawiano broń są dwa witraże a na nich sceny i cytaty z Ewangelii. Pierwsza litera imienia ewangelisty to trzecia podpowiedź. Pamiętaj jesteś w Szwecji, więc obowiązuje tutejszy alfabet.

       4. Ruszamy dalej a zadanie brzmi: najtańsza w mieście jest za 11 SVK przy Lustigkullevägen. Ponieważ to daleko od centrum pewnie przyda się Volvo 😊

       5. Przy stacji kolejowej jest skwer. Wychodząc z budynku dworca po prawej masz dawny budynek sądu i administracji gminy, która już nie istnieje. Dlatego też on mnie nie interesuje. Ważny jest budynek naprzeciwko sądu po drugiej stronie skweru. Co się tam mieści? Tylko jak już to zobaczysz nie uciekaj. Bo pierwsza litera tej instytucji z pewnością wydatnie przybliży cię do celu.

       6. Jesteś na wakacjach. Udaj się więc na plażę. Ta którą ci polecam jest bardzo znana. To najdłuższa piaszczysta plaża nad jeziorem w kraju i leży w granicach miasta. Zwykle są tam tłumy, ale teraz możesz liczyć jednak na trochę więcej spokoju. Wykąp się dla relaksu. Woda w zatoczce będzie całkiem ciepła dzięki lokalnej cyrkulacji. Potem rozejrzyj się po okolicy. Jest tu pełno drzew a zwłaszcza dominuje jeden gatunek. Wskazówką jest trzecia litera łacińskiej nazwy tego gatunku drzewa (w tym celu postudiuj sobie jakikolwiek skrypt oparty na Linneuszu 😊).

      7.  Jest takie miejsce zaraz za torami. Stary dąb a za nim wejście do kompleksu sportowego z napisem Plus Tjänster Arena. Tutejszy zespół gra teraz w drugiej lidze. Ale jakim sportem można się tam fascynować, bo to wcale nie jest takie oczywiste. Druga litera nazwy tej dyscypliny sportowej będzie dla Ciebie doskonałą nagrodą. Możliwe, że mój człowiek z „O’Leary’s” mógłby Ci w tym pomóc, ale poradzisz sobie jeszcze bez niego.

    8. Udaj się na miejscowy dworzec autobusowy. Jest tam taki tani bar z jedzeniem za 20 koron. Jeśli obrócisz się plecami do baru to po drugiej stronie ulicy dostrzeżesz budynek z dużym napisem u góry. Napis składa się z 3 słów, ale z tej pozycji widać tylko jedno z nich. Dla Ciebie ważna jest trzecia litera w tym wyrazie. 

       9. Kiedyś miasto słynęło ze stoczni budującej małe parostatki. Dziś w hangarach jest już tylko muzeum przemysłowe, a na drugim brzegu kanału obok kawiarni odrestaurowano dawny suchy dok. Teraz jest pusty, ale jak dobrze poszperasz to znajdzie się w nim i łódka. Biała nadbudówka. Niebieski kadłub. Ta łódź ma swoje oznaczenia. W sumie trzy znaki: dwie litery i jedna liczba. Wynotuj sobie ten środkowy znak.   

    10.
Blokowisko ponad szpitalem ma swoją krótką nazwę. Trochę tam może i niebezpiecznie, ale lokalna włoska pizzeria jest podobno najlepsza w mieście. Zawsze można pizzę zamówić na telefon. Dzwoń 0141213138 (tu zrobiła się kryptoreklama, ale zaręczam nie reprezentuję tego zacnego przedsiębiorstwa 😊). A nazwę osiedla znajdziesz na pewno na mapie a jeślibyś jednak się chciał tam pofatygować będzie i na drogowskazach. Do zapamiętania pierwsza litera tej nazwy.

To już. Masz wszystkie 10 wskazówek, nie pozostaje nic innego jak rozwiązać zagadkę i pojechać na poszukiwanie tajemniczego autora listu do innego miasta, powiedzmy bardziej na południu. To może być początek kolejnej przygody. Ale, ale… czy coś się nie zgadza. Wstąp zatem do O’Leary’s.

Jest pan Bond. Zamaskowany, ale to on! Co Pan robi w Mo… Cicho – jestem tu zawodowo, sprawa nie cierpiąca zwłoki i nikt nie może mnie rozpoznać. Masz tam te jakieś wyniki młody człowieku. Jakie wyniki? No przecież nie meczu, który właśnie oglądam. Chodzi o tą zagadkę, z którą się uganiasz po całym mieście. Aż huczy od plotek. Pokazujesz mu litery. I w czym problem? Masz 10 liter, ale do ułożenia z nich nazwiska wystarczy tylko 9. Ostatnia jest zbędna, chociaż… przygoda z nią związana na pewno będzie podpowiedzią kim jest twój tajemniczy autor. No to teraz do dzieła. Możesz ruszać na jego spotkanie. No właśnie z kim i gdzie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz