Translate

czwartek, 14 stycznia 2016

Jönköping część 6






JÖNKÖPING [0 km] / 84,5 tys. mieszkańców
Poza centrum miasta znajduje się przynajmniej kilka miejsc wartych obejrzenia. Dojazd możliwy samochodem, rowerem lub środkami komunikacji miejskiej.

Rosenlunds Herrgård (1)
Dwór w stylu gustawiańskim zbudowany w 1788 roku przez przewodniczącego sądu apelacyjnego Gustawa Maurycego Posse. Na podwórko prowadzi krótka aleja bukowa. Wewnątrz zachowane są stare kominki i piece kaflowe. Na zachód  i północ od parterowego budynku  znajduje się dość mocno zdziczały park ciągnący się ku brzegom Wetteru. Jest tu wiele drzew ozdobnych. Na wschód od posiadłości w dawnych sadach powstał natomiast w 1978 roku ogród różany z kilkuset odmianami popularnego kwiatu. Letnia kawiarenka. Do ogrodu wstęp wolny.

DOJAZD: Z centrum wzdłuż Östra Storgatan i Husqvarnavägen. Autobusami 1 i 18 do przystanku Rosengården

Rosarium w Rosenlund
.
Centrum Wystawiennicze Elmia (2)
Powstało w 1961 roku jako ośrodek wystawienniczy dla rozwijającego się rynku rolniczego. Rocznie odbywa się w tym miejscu kilkadziesiąt imprez targowych związanych z ogrodnictwem, leśnictwem, nowymi technologiami i ekologią, turystyką, motoryzacją czy informatyką. 5 dużych hal wystawowych oraz centrum kongresowe. Na zapleczu duże błonia pozwalające na organizację koncertów i innych imprez plenerowych. Na miejscu bogata baza noclegowa. Do kompleksu należy również duża hala koncertowa z dwoma salami im. Daga Hammarskjölda (1097 miejsc) oraz im. Victora Rydberga (292 miejsca), kręgielnia, hala sportowa Kinnarps Arena z krytym lodowiskiem, na co dzień wykorzystywanym przez klub hokejowy HV71 (rozgrywano tu także mecze w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej) oraz aquapark Rosenlundsbadet z basenem rekreacyjnym, olimpijskim oraz służącym do oddawania skoków z wieży.  Będąc w tej okolicy warto przespacerować się  nad brzeg jeziora Wetter do rezerwatu przyrodniczego Rosenlundsbanken. Strome odsłonięte kilkudziesięciometrowe skarpy opadają wprost do jeziora - należy uważać przy podchodzeniu do krawędzi, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo osuwisk. Glina morenowa budująca brzeg była osadzana w okresie wycofywania się lodowca około 10000 lat temu. Obecnie następuje stosunkowo szybkie cofanie się linii brzegowej, tym większe że powierzchnia jeziora przechyla się ku południowi ze względu na nierównomierne podnoszenie tej części lądu.  

INFORMACJE PRAKTYCZNE: strony Web:  http://www.elmia.se, http://www.hv71.se, http://www.rosenlundsbadet.se, http://www.programbolaget.se/ (repertuar koncertów)
DOJAZD: Z centrum wzdłuż Östra Storgatan i Husqvarnavägen albo obwodnicą w kierunku Husqvarny do zjazdu Österängen i w lewo. Z centrum Jönköpingu kursują na miejsce autobusy 1 i 18. Do Husqvarny także autobus 13. Przystanki o nazwie Rosenlundsbadet albo Elmia.Kompleks po północnej stronie drogi.  

Centrum Handlowe A6 (3)
Mieści się na terenie dawnych koszarów wojskowych 6 Pułku Artylerii Småland (w głównej części jednostki zlokalizowano szpital miejski Ryhov). Jest tutaj około 80 sklepów w tym duże markety Ikea i Coop. Część z nich znajduje się na oryginalnym moście ponad autostradą. 

DOJAZD: Z centrum wzdłuż Odengatan. Kompleks mieści się przy południowej obwodnicy (zjazd A6 albo Ekhagen). Na miejsce z Jönköpingu kursują autobusy nr 3 i 26

Kościół św. Olafa w Ljungarum (4)
Na południowych rogatkach miasta w willowej dzielnicy Ljungarum znajduje się niewielki kościółek ze średniowiecznym rodowodem. Przylegający do nawy budynek zakrystii pochodzi z XIII w. We wnętrzu jest kilka interesujących obiektów sakralnych. Ołtarz główny pochodzi z kościoła w Svarttorp i został stworzony przez Andersa Ekeberga w początku XVIII w. Główne rzeźbione sceny przedstawiają Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa. Otaczają je figury czterech ewangelistów oraz Mojżesza i Jana Chrzciciela. Na bocznych ścianach nawy zwracają uwagę zdobne barokowe epitafia oraz dwa obrazy religijne: symboliczny Chrystus stąpający po alegoriach grzechu i śmierci oraz kubistyczny wizerunek Zdjęcia z krzyża. W otoczeniu cmentarz z widokami na miasto oraz duża drewniana dzwonnica w czerwonym kolorze.
  
DOJAZD: Z centrum miasta należy jechać Östra Strandgatan i Herkulesvägen przekraczając południową obwodnicę. Następnie należy skręcić w lewo w Inre Ljungarumsvägen za drogowskazem "Ljungarums Kyrka". Z centrum autobus 3 do przystanku Ljungarum Kyrka albo 27 do przystanku Ljungarum 
Ołtarz w kościele św. Olafa w Ljungarum
Skogskyrkogården (5)
Zaciszny cmentarz zlokalizowany w lesie iglastym na obrzeżach miasta. Zaprojektowany przez Olofa Hulta w 1941 roku w nawiązaniu do podobnego założenia znajdującego się w Sztokholmie. Majestatycznie prezentuje się po zmroku kiedy wśród ciemnego boru palą się niewielkie światełka na grobach. Piękna aleja serbskich świerków prowadzi do wysokiego na kilkanaście metrów drewnianego krzyża. W środku lasu jest też wysoka kaplica i krematorium zbudowane w 1953 roku jako jedno z ostatnich dzieł architekta Larsa Israela Wahlmana.

DOJAZD: Od ronda przy Uniwersytecie na południe Barnarpsgatan i Jordbrovägen przez dzielnicę Södra. Następnie na rondzie w prawo (pierwszym zjazdem) w Hagaleden. Po 700 m należy skręcić w lewo zgodnie z drogowskazem na Skogskyrkogården. Dalej wzdłuż Plogsvägen i Norrahammarsvägen pod główną bramę cmentarza. Z miasta możliwy jest dojazd autobusami nr 1 i 28 do przystanku Skogskyrkogården.

Cmentarz Leśny
 
 
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz