Translate

piątek, 11 stycznia 2019

Karlskrona część 1

KARLSKRONA [247 km], 37,3 tys. mieszkańców
Dla polskich turystów Karlskrona jest raczej bramą wjazdową do kraju trzech koron, ponieważ można tu przypłynąć promem prosto z Gdyni. Dla Szwedów z północy to z kolei najbardziej słoneczne miasto kraju, które stanowi dogodny cel wakacyjnych wyjazdów. Obdarzono je przydomkiem Örlogstaden, co wprost odnosi się do jej pierwotnej funkcji portu wojennego. W 1998 roku Karlskrona wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako "wyjątkowy przykład zbudowanego według jednolitego planu nadmorskiego miasta i bazy marynarki wojennej z okresu kiedy europejskie potęgi rozstrzygały swoje interesy w czasie morskich bitew". Na podstawie dekretu Karola XI bazę floty zbudowano zupełnie od podstaw w latach 1680-82 na kilkudziesięciu wyspach przybrzeżnego archipelagu z których największą i centralnie położoną jest Trossö. Na lądzie i na okolicznych szkierach wokół tego rdzenia powstały rozmaite fortyfikacje, magazyny i inne obiekty zaplecza. Szwecja zyskała tym samym duży niezamarzający port leżący na południu Bałtyku blisko wybrzeży Niemiec i Danii i potencjalnego teatrum działań wojennych. W czasach świetności dzisiejsza stolica Blekinge była 3 co do wielkości miastem na ziemiach szwedzkich po Sztokholmie oraz łotewskiej Rydze (później Göteborgu) - planowano nawet przenieść tutaj centralne urzędy.

Terminal promowy Stena Line (połączenia do Gdyni) znajduje się na wyspie Verkö około 10 km od centrum miasta w kierunku wschodnim. Adres: Verkövägen 101, 37165 Lyckeby. Spod dworca kolejowego w Karlskronie kursuje na miejsce autobus nr 6 (bilet w cenie 20 SVK można kupić u kierowcy). Przejazd tam zajmuje około 25 minut. Na miejscu poczekalnia, toalety, przechowalnia bagażu i depozyt, miejsce zabaw dla dzieci. Darmowa strefa wi-fi. Przy budynku znajduje się parking strzeżony z dzienną opłatą 60 SVK oraz postój taksówek. Promy kursują 2-3 razy dziennie: rano, w południe i wieczorem. Czas podróży miedzy portami w zależności od dnia tygodnia trwa 10-12 godzin.

Dworzec kolejowy Karlskrona Central
Główny czołowy dworzec kolejowy Karlskrona Central znajduje się w północnej części wyspy Trossö. Pociągi odjeżdżają stąd w dwóch kierunkach: linia wzdłuż wybrzeża w kierunku Kristianstadu, Malmö i Kopenhagi (Öresundståg) oraz linia na północ zwana potocznie Krösatågen łącząca stolicę Blekinge ze stacją w Emmaboda na trasie Kalmar-Växjö-Göteborg (możliwość przesiadki na pociągi w kierunku Sztokholmu). Są trzy perony, ale numeracja torów nie jest konsekwentna. Po zachodniej stronie stacji mamy te oznaczone cyframi 1 i 6, po stronie północnej 2, 3 i 4. Parking dla samochodów znajduje się po stronie wschodniej. Przy budynku jest także zegar z elektronicznym rozkładem jazdy oraz plan turystyczny miasta. Wewnątrz dworca znajduje się poczekalnia, kasy i automaty biletowe, przechowalnia bagażu (automatyczne skrzynie), szalety oraz kawiarnia. Do wyżej wymienionych składów wsiąść można także na przystanku Bergåsa bardziej na północy pomiędzy Gamla Infärtsvägen a Sunnavägen (tylko jeden peron). 
Autobusy regionalne do Kalmaru, Torsås, Karlshamnu, Ronneby i Olofström stają na przystanku po wschodniej stronie dworca centralnego. Autobusy lokalne mają przystanek przy peronie 6 po zachodniej stronie dworca. Można stąd pojechać m.in. na wyspy Hasslö (linia 154), Tjurkö i Sturkö (linia 123), do Listerby, Källinge, Ronneby (linia 150) oraz wsiąść we wszystkie linie miejskie: na Saltö (linia 1), do Jämjö (linia 2), do Bastasjö (linia 3) do Rödeby (linia 4) do Nättraby (linia 5) do terminalu promowego Verkö (linia 6), na Långö (linia 7), do Hästö (linia 8). Po tej stronie stacji rozpoczyna również swoją trasę autobus kursujący na lotnisko pod Ronneby (Bergkvara Buss). Właściwy dworzec autobusowy znajduje się po przeciwnej stronie ruchliwej Österleden przy Kungsplan. Na stanowisku G staje tam przelotowy autobus ze Sztokholmu do Malmö (Svenska Buss, jeden kurs dziennie oprócz niedziel i świąt).

Schemat komunikacji lokalnej w Karlskronie

W ciepłej porze roku system komunikacji lokalnej uzupełniają statki i łodzie pływające na poszczególne wyspy archipelagu. Główne przystanie Skärgårdtraffiken znajdują się przy Fisktorget nieopodal kompleksu Blekinge Museum oraz na Handelshamnen po przeciwległej stronie wyspy Trossö. Osobne łodzie i statki białej floty kursują na wyspy Sturkö i Tjurkö, wyspę Hasslö, do Nättraby przez Dragsö, Skärva i Sjuhalla, na Kungsholmen i Kastellet na wyspie Aspö oraz na wyspy wschodniego archipelagu (m.in. Senoren, Ytterön, Inlängan i Långören). Informacja pod telefonem kontaktowym 045 57 83 30. 

PARKOWANIE: Karlskrona posiada trzy wydzielone strefy parkowania: czerwona znajduje się w ścisłym centrum wyspy Trossö (obejmuje Stortorget i sąsiednie ulice w tym Norra Kungsgatan, Landbrogatan, Rönnebygatan), natomiast niebieska i zielona bardziej na jej obrzeżach. Parkowanie we wszystkich strefach jest płatne. W obrębie czerwonej strefy kosztuje 13 SVK za godzinę, przy czym postój nie może przekraczać 4 godziny. W dniu powszednim jest dozwolony od 9-16 a w weekendy od 10-14. W obrębie strefy niebieskiej parking kosztuje 9 SVK za godzinę w dni powszednie między 9 a 16, a poza tym okresem i w weekendy jest darmowy, podobnie w strefie zielonej, tylko że tam parkowanie w okresie płatnym kosztuje tylko 5 SVK za godzinę. Taksę uiścić można bądź w parkomatach przyjmujących monety lub karty płatnicze, bądź korzystając z aplikacji mobilnej Parkera i Karlskrona. Największe parkingi znajdują się na nabrzeżach po wschodniej stronie wyspy (w pobliżu Handelshamnen). Można tam zakupić Trossökortet (300 SVK), która uprawnia do bezpłatnego parkowania w strefie niebieskiej i zielonej przez kolejnych 31 dni. W ścisłym centrum możliwe jest pozostawienie samochodu w krytym parkingu Urmakaren przy Norra Smedjegatan lub w podobnych podziemnych kompleksach przy galeriach handlowych Kronan, Wachtmeister i Åhléns. Duży plac parkingowy znajduje się też po zachodniej stronie centrum przy Chapmansplan w pobliżu Björkholmen i jednej z bram do zabytkowego portu.

STACJE BENZYNOWE: Ingo, Skeppsbrokajen - niewielka samoobsługowa najbliżej centrum miasta; OKQ8 Blåportsgatan, Preem, Heliumgatan 2 - obie stacje w pobliżu dwupoziomowego rozjazdu  u podnóża wzgórza Bryggareberget; Ingo i Preem Verkövägen - obie samoobsługowe przy drodze na terminal promowy, w pobliżu jest też centrum handlowe ICA Maxi; OKQ8, Källevägen 14, samoobsługowa przy wjeździe do Lyckeby; Tanka, Gullbernavägen 22, niewielka stacja przy salonie Volvo; Circle K, duża stacja z myjnią i zapleczem kulinarno-handlowym na węźle drogowym Karlskrona Öst.      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz