Translate

piątek, 26 stycznia 2018

Z Hoby do Ronneby


Najstarsza droga pomiędzy Hoby a Ronneby to Kongslijden - fragment wczesnośredniowiecznego traktu prowadzącego południowym wybrzeżem Bałtyku. Szlak ten ostatecznie stracił na znaczeniu w początku XX wieku, gdy zastąpiła go istniejąca do dziś asfaltowa Gamla Riksvägen oznaczona numerem 4 i biegnąca kilka kilometrów dalej na północy. W latach 70-tych ubiegłego stulecia powstała obecna szosa ekspresowa E22. Wszystkie te trasy przecinają pagórkowaty, trudno dostępny teren zwany Vierydsplatån z głębokimi polodowcowymi dolinami i licznymi niewielkimi jeziorami. Kiedyś w lesie Hoby Skog ukrywały się groźne bandy rozbójników, tak że przejazd tędy prawie zawsze wymagał uzbrojonej eskorty. Dziś jest to teren rekreacyjny z możliwością odbywania długich spacerów na łonie przyrody.

[198 km] W lewo Gamla Riksvägen. Prosto zjazd na ekspresówkę na węźle Bräkne-Hoby.
Wybierając trasę szybkiego ruchu miniemy najpierw po prawej jezioro Blanksjön (5 km, kąpielisko) a następnie za wiaduktem ponad dziką doliną Vierydsån jezioro Galtsjön (7 km, 1) z drewnianym pomostem, parkingiem, wiatami, toaletą, sezonowym barem i małą stacją benzynową Preem. Po przecięciu kolejnej poprzecznej doliny dotrzemy w końcu do węzła drogowego Ronneby Väst (10 km).
Gamla Riksvägen okrąża od południa osadę kościelną w Hoby, mija zabudowania Gimnazjum Naturbruks i zagłębia się w las Hoby Skog.  Na południe od drogi niewielkie leśne jezioro Lillasjön (2). Szlak Hobyleden prowadzi stąd nad jezioro Salsjön z sauną i kilkoma trasami biegowymi.
Dolina Vierydsån z wiaduktu na drodze ekspresowej E22
[201 km] 2 km w prawo Sjöarp - śródleśna wioska ze szkołą gimnazjalną. Punkt wyjścia na trasy spacerowe. W okolicy resztki prehistorycznej twierdzy.      
[203 km] Kilkaset metrów w lewo leśną droga dojdziemy do skały zwanej Hoby Altare. Kiedyś pełniła ona funkcje kultowe jako ołtarz ofiarny. Nieco dalej po prawej stronie drogi leśny rezerwat Trofta (3) obejmujący wzgórze nad jeziorem Nässjön.
[204 km] We wsi Trofta malowniczy młyn Näs Kvarn nad rzeką Vierydsån.
[208 km] Bredåkra. Skrzyżowanie z drogą główną 27. W prawo dojechać można bezpośrednio do centrum Ronneby przez węzeł Ronneby Väst (4 km). Skręcamy w lewo do węzła drogowego Kallinge z którego na prawo w stronę dużego osiedla satelitarnego o tej samej nazwie.
[210 km] W sąsiedztwie drogi ukryty za zagajnikiem stoi Bredåkra Kyrka (4) z kwadratową wieżą. Dojazd przecznicą w lewo wzdłuż płotu otaczającego teren portu lotniczego Ronneby. Budynek wygląda na starszy niż jest w rzeczywistości, ale podobnie jak świątynie w Saxemara i Kallinge wzniesiony został w latach 1937 - 1939 przez Herberta Kockuma w stylu imitującym duński romanizm.  Po drugiej stronie drogi duży cmentarz, stanowiący obecnie główny teren pochowków dla mieszkańców Ronneby. 7 km na północ Karlsnäsgården nad rzeką Ronnebyån. Ośrodek sportu i rekreacji z trasami narciarskimi, szlakiem kajakowym i ścieżką przygód. Do Ronneby prowadzi stąd 15 kilometrowy szlak pieszy.
[212 km] Rondo w Kallinge. W lewo (trzecim zjazdem) do terminala lotniczego i dawnej bazy sił powietrznych F17 istniejącej od 1888 roku. W prawo omijając centrum do parkingu w pobliżu rezerwatu przyrodniczego Moabacken. Fragment dawnego klifu brzegowego z okresu morza yoldiowego rozciętego przez głębokie wąwozy. Charakterystyczna katena przyrodnicza z lasem liściastym (stare buki i dęby) w niższych partiach oraz borem mieszanym na wysoczyźnie.  
[213 km] Kallinge. Osada przemysłowa nad rzeką Ronnebyån znana z działającej tutaj do 1981 roku huty miedzi założonej przez Fransa Henrika Kockuma (obecnie fabryka maszyn Kockums AB). Dzięki zakładowi Kallinge było jedną z pierwszych osad w Szwecji wyposażoną w uliczne oświetlenie.  Historyczna siedziba znajduje się powyżej mostu nad wodospadami. W parterowym ceglanym domku przy Flisevägen 5 działa natomiast niewielkie Muzeum Odlewnictwa (Gjuterimuseum, 5) obrazujące historię zakładu a także istniejącej w Kallinge fabryki emalii. Część tej drugiej ekspozycji prezentowana jest też w młynie Massmanska Kvarn w centrum Ronneby. W kilku punktach miejscowości ustawione są stare wyroby odlewnicze.
Muzeum czynne jest we wtorki między 13 a 16 oraz w soboty między 10 a 13.

Muzeum w Kallinge
Na południe od rzeki na niewielkim pagórku stoi orientowany dość oryginalnie, bo na zachód, kościół parafialny (6) oddany do użytku w 1939 roku. To kolejne dzieło architekta Fransa Henrika Kockuma - najbardziej nowocześnie wyglądający kościół z jego projektów zrealizowanych w Blekinge. Do nawy przylega wysoka wieża. Sklepienie dźwigają cztery wysokie filary z płaskorzeźbami symbolizującymi czterech ewangelistów, które imitują stare szwedzkie ryty na chrzcielnicach. W ołtarzu znajduje się obraz Olle Hjortzberga ukazujący Przemienienie Pańskie wg cytatu z Ewangelii św. Mateusza. 
W okolicach Kallinge Ronnebyån tworzy kaskadę progów wodnych. Najbliżej osady znajduje się zbudowana w 1921 roku elektrownia Brantafors o mocy 630 kW. Dojście wzdłuż szlaku Karlsnäsleden. Obszar ten jeszcze do niedawna stanowił rezerwuar wody pitnej dla mieszkańców. W 2013 roku w próbkach stwierdzono obecność substancji toksycznej z grupy sulfonianów (tzw. PFAS), która przedostała się do wody ze składowiska amunicji na terenie bazy wojskowej. Bardziej spektakularny jest wodospad Djupaklyftan (7) nieco poniżej Kallinge. Ronnebyån przełamuje się tam przez masyw skalny wąską na 1,5 m, ale za to głęboką na 18 m szczeliną. 
Wyjazd na południe Ronnebyvägen. Stacja benzynowa Statoil
W prawo poniżej drogi dojazd do dworu Djupadal powstałego w końcu XVII w. jako posiadłość rodziny szlacheckiej Vrede af Elimä. Obecnie w rękach prywatnych.
[216 km] Węzeł Ronneby Nord. Do miasta wjazd od północy Kallingevägen. 
[217 km] Ronneby.    

           
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz