Translate

sobota, 6 lutego 2016

Wybrzeże Österlen część 2

[26 km] Za Backåkra droga biegnie skrajem łąk i pól uprawnych oraz lasów rezerwatu Hagestad. Drzewa nasadzano na obszarze wydmowym w celu ochrony przed wywiewaniem piasku. Kilkukrotnie zdarzały się w tym rewirze katastrofalne burze niszczące drzewostan na dużej przestrzeni. Skrzyżowanie dróg. 1 km w prawo nad brzegiem morza Sandhammaren Fyr (1). 
Latarnia morska powstała w 1862 roku na tym południowo-wschodnim cyplu skańskiego wybrzeża dotychczas niebezpiecznym i omijanym z daleka przez statki. Na odcinku pomiędzy Sandhammaren i Skillinge spoczywa przynajmniej kilkaset starych wraków zapędzonych na niebezpieczny akwen przez sztormy. Echem dawnych tragedii są opowiadane do dzisiaj niesamowite historie z dreszczykiem. Podobno duchy dawnych topielców krążą po lesie w poszukiwaniu swoich osobistych rzeczy. Przed pochówkiem miejscowa ludność często grabiła biżuterię zmarłych obcinając im palce. W początku XIX w. na piaszczystą łachę sztorm wyrzucił niewielki statek handlowy płynący z Rygi. Jedynym ocalałym okazał się kapitan Hans Lödrup. Dziwnym zrządzeniem losu powrócił na miejsce, gdzie przed laty urodził się jego ojciec, marynarz który wyemigrował do Norwegii. Budowniczy latarni Nils Gustaw von Heidenstam (ojciec poety Wernera) zastosował pierwszy raz w Szwecji nowatorską konstrukcję na palach śrubowych przystosowaną do zakotwiczenia konstrukcji w luźnym piasku. W 1895 roku również po raz pierwszy na terytorium kraju zamontowano na wieży urządzenie przeciwmgielne. Mgły są dość częstym zjawiskiem w rejonie przylądka i utrudniają nawigację. W niewielkim domku obok latarni istniała dawniej placówka ratownicza. Dzisiaj w okresie letnim stowarzyszenie miłośników żeglugi wystawia starą łódź wiosłową służącą dawniej do pomocy rozbitkom (ostatni raz w 1942 roku). W okolicy są doskonałe piaszczyste plaże i w pogodny dzień miejsce to wygląda zupełnie niewinnie zapraszając do wędrówek i słonecznych kąpieli. Tablice przestrzegają jednak przed podwodnymi prądami. 
Latarnia morska na cyplu Sandhammaren

[29 km] W prawo kąpielisko Mälarhusen położone wśród piaszczystych wydm. W otoczeniu rezerwat przyrodniczy z największym w tej części kraju kompleksem leśnym, głównie borem sosnowym a w żyźniejszych siedliskach lasem mieszanym z charakterystycznymi karłowatymi dębami (krattskog).
[32 km] Borrbystrand.
W sosnowym lesie znajduje się kemping z dostępem do plaży. Basen kąpielowy, kort tenisowy. Ceny noclegu: 210-300 SVK (w zależności od sezonu), 40 SVK łącze elektryczne, domek 740-990 SVK - możliwość wynajęcia na tydzień ze zniżką. Tel: 041 152 12 60, e-mail: info@borrbystrandscamping.com, strona web: http://www.borrbystrandscamping.com    
W lewo dojedziemy do wsi Borrby (4 km). Przy głównym skrzyżowaniu stoi kościół św. Marii Panny (2) zbudowany w latach 1838-41 na miejscu starszej kamiennej świątyni z której zachowała się XIII-wieczna chrzcielnica gotlandzkiego mistrza Calcariusa z motywem akantu. W zakrystii akwarele stanowiące kopie dawnych malowideł ściennych ze średniowiecznej budowli. Najstarszy dzwon na niedawno wyremontowanej wieży (Mariaklockan) odlano w 1492 roku w Lubece. Warto też obejrzeć ołtarz z ludowym obrazem Mårtena Eskila Winge Jezus przychodzący do wsi oraz piękne symboliczne witraże w oknach. Na północ od kościoła rozpoczyna się pasmo zalesionych wzgórz zwanych Borrby Backar. Bije tu źródełko Cecylii (Sisselas Källa) z którym związana jest legenda. Buńczuczny król Borres zakochał się w dziewczynie, która odbywała nowicjat w pobliskim klasztorze i porwał ją z dziedzińca. W pościg za nim wyruszyli dwaj bracia wybranki, strzała którą jeden z nich wypuścił ugodziła nieszczęśliwie w jej serce. Drugi z braci dogonił porywacza i przebił go mieczem. Na tym zakrwawionym placu boju niebawem trysła cudowna krynica. 
[37 km] Skillinge. Dawna osada rybacka z niewielkim portem i przystanią jachtową. Przy ruchliwym nabrzeżu parking i restauracje. W ceglanym domu przy Strandgatan 34 mieści się muzeum żeglarskie (sjöfart museum, 3). Pokazuje ono historię lokalnej społeczności, która w początkach XIX w. mogła się pochwalić największą flotą żaglową na południowym wybrzeżu. 
Wstęp wolny (chętnie przyjmowane są dobrowolne datki). Otwarte od 21 czerwca (Dzień Morza) do końca sierpnia w godzinach 14-17. Poza sezonem konieczny kontakt telefoniczny - zobacz stronę web 
Po lewej za miejscowością tradycyjne gospodarstwo wiejskie Sjöbacka Gård. Hotel i kawiarnia. Niebawem skręt w prawo na Brantevik. Prosto 3 km do Gislöv, gdzie w starej szkole znajduje się muzeum kowalstwa. Zapotrzebowanie na wyroby żelazne było w rolniczym Österlen bardzo wysokie, stąd przez wiele lat prawie w każdej miejscowości działał warsztat kuźniczy. Ekspozycja ukazuje rozmaite żeliwne eksponaty i zapoznaje z procesem kształtowania wyrobów w zaaranżowanej kuźni. 
[40 km] W prawo prowadzi droga do pocztówkowej rybackiej wsi Gislövshammar (4) na cyplu nad samym morzem. Żywy skansen. Tradycyjne domy o konstrukcji szachulcowej. Łodzie rybackie. Kamienna przystań w zatoczce. Okoliczne skały wapienne i piaskowcowe były pozyskiwane do celów gospodarczych często jako żarna do młynów. Z tego powodu w wielu miejscach znajdziemy koliste ubytki w zatopionych płytach.  Do wioski można też dojść szlakiem pieszym ze Skillinge wzdłuż morskiego brzegu. 
[43 km] W prawo obok masztu antenowego prowadzi droga do przystani w Brantevik. We wsi zachowały się tradycyjne skańskie domy ze zdobionymi gzymsami i malowanymi drzwiami oraz wiatrak holenderski (bez skrzydeł). W centrum osady w dawnej siedziba żeglarskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Hoppet powstało muzeum morskie (5) pokazujące karierę miejscowości jako ożywionego portu rybackiego. Dokumenty, modele i obrazy statków, zabytkowe wyposażenie jednostek pływających a także tablice grobowe wspominające tych którzy nie powrócili z połowu. 
Muzeum czynne od 23 czerwca do 18 sierpnia w godzinach 14-17. Wstęp wolny. Pantaregatan 20. Kontakt telefoniczny: 041 42 22 27, strona web: http://www.branteviksmuseum.com 
Wnętrze muzeum w Branteviku

Na miejscowym boisku sportowym corocznie organizowane są koncerty pod hasłem Jazz pod gwiazdami. Przy Råkullavägen w starym gospodarstwie rybackim mieści się schronisko turystyczne STF dysponujące 38 miejscami noclegowymi w pokojach jedno- dwu- i wieloosobowych. 
Za Brantevikiem droga prowadzi nadal wzdłuż wybrzeża. Otwierają się szerokie panoramy na Bałtyk i statki płynące do portu w Simrishamn. Dawne pastwiska schodzące ku brzegowi morskiemu podlegają ochronie w rezerwacie przyrodniczym Simris Strandängs. Pojawiające się tutaj odsłonięcia skał zawierają charakterystyczne ripplemarki. 
[48 km] Simrishamn. Wjazd do centrum (port) przez Brukgatan, Stenbocksgatan, Hamngatan.    
 
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz