Translate

środa, 17 lutego 2016

Tomelilla część 2






TOMELILLA / 6,4 tys. mieszkańców
Zabudowa Tomelilla ma charakter małomiasteczkowy - najczęściej są to parterowe lub jednopiętrowe ceglane domki. Centrum miasta skupia się wokół trójkątnego rynku zwanego Torget. Dominantą placu jest kształtna siedziba Sparbanku Syd z 1908 roku z wieżyczką,  zegarem i carillonem na ceglanej fasadzie, którą łatwo można by zresztą wziąć za siedzibę władz miasta (ta ostatnia znajduje się w nowym gmachu przy wschodnim krańcu Gustafstorg). Naprzeciwko banku znajduje się fontanna z rzeźbą Carla Millesa przedstawiającą boginię łowów Artemidę podarowana miastu w latach 50-tych. Przy wybiegającej na południowy wschód Centralgatan stoi nowoczesna biblioteka oraz hala sztuki (1), w której prezentowana jest lokalna kolekcja artefaktów i organizowane są czasowe wystawy. Mieści się tutaj także archiwum jazzowe ze zbiorem ponad 18000 płyt w tym ponad 5000 związanych z muzyką kręgu Duke'a Ellingtona.  
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10-17, weekendy 12-16. Wstęp wolny. Kontakt telefoniczny 041 71 81 16, e-mail: konsthall@tomelilla.se 


Na północ od  Östergatan rozpościera się miejscowy park ludowy ze sceną taneczną, salą teatralno-widowiskową oraz murowanym wejściem ozdobionym stylizowaną wieżyczką. Tomelilla jako jedno z pierwszych miast w Szwecji otrzymała tego typu teren rekreacyjny. Neogotycki kościół z 1908 roku stojący przy Kyrkogatan to dawna kaplica cmentarna przekształcona w niewielką parafialną świątynię. W dawnym posterunku dróżnika (tunnelhuset) przy wjeździe na stację kolejową powstało natomiast w 2006 roku miniaturowe muzeum filmowe (2) poświęcone postaciom Hansa (Hasse) Alfredssona i Tage Danielssona. Była to para szwedzkich komików popularnych w latach 60-tych i 70-tych znanych z licznych rewii i filmów pełnometrażowych takich jak Äppelkriget (Wojna jabłkowa) czy Picasso Äventyr (Przygody Picassa). Na zawrotnej powierzchni 15 metrów kwadratowych znajdziemy rozmaite fotografie, nagrania oraz rekwizyty z większości filmów z ich udziałem. Niektóre zostały ciekawie zaaranżowane jak choćby wymurowana z cegieł postać zakamuflowanego żołnierza niemieckiego granego w filmie przez Folke Lindha. 


Szyld Hasse i Tage Muzeum
Warto nadmienić, że w miejscowym kinie Riobiografen mieszczącym się przy Norregatan odbywały się premiery większości produkcji spółki AB Svenska Ords a obecnie prezentuje się spektakle na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Muzeum zaprasza od 17 marca przez całą wiosnę i lato od piątku do niedzieli w godzinach od 11 do 17. Ze względu na niewielką powierzchnię wizyty są organizowane w rytmie półgodzinnym (jednorazowo wewnątrz zmieści się tylko 8 osób) stąd latem konieczne są rezerwacje. Obok jest sklepik z pamiątkami i kawiarnia. Bilety wstępu dla dorosłych 88 SVK, dla dzieci 44 SVK. Kontakt telefoniczny w sprawie rezerwacji pod numerem: 076 626 55 02, e-mail: info@hasseotagemuseet.se, strona web: http://www.hasseotagemuseet.se 
W południowej części miasta na skraju parku miejskiego stoi stare gospodarstwo rolne z połowy XIX w. zbudowane z pruskiego muru i kryte strzechą. Urokliwe miejsce zwane Byagården (3) sąsiaduje z oczkiem wodnym przy którym zasadzono szpaler wierzb. Odbywają się tutaj imprezy okolicznościowe, tradycyjne targi, itp.

OKOLICE MIASTA
Kilka ciekawych obiektów znajduje się na zachód od miasta. Turyści nie posiadający własnego środka lokomocji mogą skorzystać z roweru, lokalnych autobusów w kierunku Sjöbo (patrz) a nawet kolejowej drezyny wykorzystującej dawną linię w kierunku Malmö.

Nostalgi Café 50 (4)
Prywatna kolekcja Kaja Perssona pokazująca sprzęt gospodarstwa domowego, stare pojazdy, rzemiosło pochodzące z lat 50-tych XX wieku. Możliwość wynajmu staroświeckich samochodów na przejażdżki. Kawiarnia z Coca-Colą w butelkach retro. 
Adres: Tryde 1739, telefon: 070 866 67 52, strona web:  http://nostalgimuseum.com. Otwarte w sezonie (od połowy czerwca do połowy sierpnia) od 12 do 16 a w lipcu od 9 do 17. Wstęp 70 SVK

Kościół w Tryde (5)

Obecna klasycystyczna świątynia pochodzi z 1868 roku, ale została wybudowana na miejscu starej średniowiecznej budowli sakralnej. Najciekawszym obiektem we wnętrzu jest bogato rzeźbiona chrzcielnica z XII w. na wystawie w Paryżu w 1867 roku nagrodzona brązowym medalem i uznana za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Szwecji. Anonimowy autor nazwany został Mistrzem z Tryde. Co do postaci wyrytych w kamieniu - jedna z teorii wiązała główny wizerunek z polskim św. Stanisławem. Nowsze badania dowiodły jednak, że przedstawiona scena łączy się ze św. Fridolinem mnichem i założycielem klasztoru w szwajcarskim Glarus. Według legendy wskrzesił on zmarłego, który zaświadczył o donacji majątku na cele kościelne.

Tosselilla Sommarland (6)

Park rozrywki założono w 1984 roku, ale większość atrakcji typowych dla wesołych miasteczek powstało po 2004 roku. Obszar podzielono na kilka sektorów tematycznych. W krainie wodnej znajduje się 9 basenów z podgrzewaną wodą, rozmaite kaskady a także najszybsza w Europie zjeżdżalnia wodna Hyper w której można osiągnąć prędkość ślizgu około 50 km/h. Urządzenia typowe dla lunaparków są umieszczone w części zwanej Tivoli. 15 atrakcji od klasycznych karuzeli po roller-coastery oraz miniaturowe kolejki. Dodatkowo w części północnej zwanej Kul på Hjul można odbyć przejażdżkę rozmaitymi typami samochodzików, gokartów a także łódek. Nowością jest jazda na segwayach. Tosselilla Sommarland ma także atrakcje dla wspinaczy. Tutejszy park linowy nazywany jest Tarzanskogen, chociaż z pewnością nie przypomina azjatyckiej dżungli. Można tu huśtać się na lianach, balansować na wieży a także spotkać się oko w oko z wesołym dinozaurem. Warto też zwrócić uwagę na skalną maczugę zwaną Tosseklippan. Kolejną atrakcją jest niewielki ogród zoologiczny z gatunkami rodzimej szwedzkiej fauny w tym zwierzętami udomowionymi. Całości dopełnia bogata oferta gastronomiczna, lodziarnie, cukiernie oraz bary tematyczne oferujące fast-foody z różnych stron świata. Oprócz tego znaleźć można miejsca do rozpalenia grilla. 
Wesołe miasteczko jest otwarte od końca maja do połowy sierpnia. Wstęp 250-300 SVK (bilet jednodniowy, tańszy jeśli zakupiony popołudniu), zniżki dla emerytów, dzieci niższe niż 100 cm wejdą za darmo. Dodatkowe opłaty za przejazd gokartem lub segwayem (20 SVK) Telefon 041 71 40 40, strona web: http://www.tosselilla.se, adres: Svampakorset 27397 Tomelilla. Bezpłatny parking dla gości. Kąpiel dozwolona w kostiumach. Niektóre atrakcje niedostępne dla mniejszych dzieci.   

Fyledalen (7)

Dolina znajduje się w odległości 6 km na zachód od Tomelilla. Najprościej dojechać tam drezyną na pedały z dworca kolejowego. Autobusy lokalne stają natomiast na przystankach Benestad kościół oraz Röddinge. Krajobrazy przypominają północnoangielskie Yorkshire Dales z szerokimi pastwiskami dla owiec i bydła. W dnie panuje specyficzny mikroklimat, stąd występują tutaj gatunki ciepłolubne. W zimie często można ujrzeć polującego orła. Rezerwat przyrody. Dolina powstała u schyłku epoki lodowej, kiedy wody zastoiskowego jeziora przelały się w kierunku wschodnim. Zalesione zbocza dochodzą do 50 m wysokości, dnem płynie obecnie niewielki potok Fyleån. Dawniej eksploatowano tutaj tufy a także pokłady piasku kwarcytycznego. W podłożu znajdują się pokłady węgla.

Dolina Fyledalen


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz