Translate

sobota, 27 lutego 2016

Simrishamn część 2






SIMRISHAMN [48 km] / 6,5 tys. mieszkańców

Rozległa starówka Simrishamnu leży na stoku wzniesienia na zachód od przystani. Pełna jest niewysokich kolorowych domków zbudowanych najczęściej z cegły lub pruskiego muru. Bliżej przystani były to głównie parterowe domki marynarzy, powyżej natomiast stały większe rezydencje bogatszych mieszczan. Najmniejsza posesja w mieście, żółty domek przy Store Bengts Sträde (3) należał przy tym do marynarza olbrzyma mierzącego 213 cm. Warto przyjrzeć się ciekawym ozdobom na drzwiach wejściowych. Były one wizytówkami świadczącymi o stanie posiadania właściciela, zazwyczaj kupca lub przewoźnika korzystającego z dogodnego położenia miasta w centrum Bałtyku.
Piękne rzeźbione drzwi strzegą posesji na starówce Simrishamnu
Przy wielu tutejszych parcelach zachowały się niewielkie ogrody stanowiące dziś oazę ciszy w środku miasta i interesujące miejsca rekreacyjne. Przy muzeum regionalnym (8) prezentującym wystawy związane z tkactwem, garncarstwem i rozmaitym rękodziełem ludowym znajduje się ogród Björkengrenska prezentujący rośliny opisane przez Karola Linneusza w jego podróży przez Skanię. Nad ogrodem góruje obraz graffiti Ściana róż stworzony przez Carolinę Falkholt.  Sam budynek muzeum zwany Hafreborg to przykład rezydencji mieszczańskiej należącej w XIX wieku do armatorki Sigrid Bj
örkegren, która w owych czasach chlubiła się posiadaniem największej floty rybackiej w całej Szwecji (ponad 70 barkasów).
Muzeum jest otwarte od wtorku do piątku w godzinach 12-17 oraz w soboty od 10 do 14. Warto wstąpić do sklepu muzealnego umiejscowionego w starym XIX-wiecznym lokalu handlowym. W 2005 roku magazyn Elle uznał to miejsce za jeden z najciekawszych obiektów handlowych w muzeach na świecie obok takich placówek jak Muzeum Guggenheima czy MoMA w Nowym Jorku. Storgatan 34, tel: 041 481 96 70
Mural Ściana róż przy ogrodzie Björkegrenska Gården

W Simrishamnie jest także ogród różany. Znajduje się on na zapleczu hotelu przy Storgatan 21 i znaleźć tam można około 300 odmian tych kwiatów. Wiele z nich nosi nazwy sławnych osób – znaleźć można Astrid Lindgren, Ingrid Bergman czy Victora Borge. Ciekawym miejscem jest też plac różany Rosentorget (6) na południe od Allgatan, gdzie zgromadzono stare kwiaty hodowane w wiejskich ogrodach regionu Österlen. Każda z róż ma swój własny numer identyfikacyjny a miejsce stanowi swoisty bank genetyczny pozwalający przetrwać tradycyjnym rasom popularnej rośliny ozdobnej. I tutaj znajdują się również nowe odmiany stanowiące mieszanki rozmaitych wcześniejszych okazów, np. kwiat o nazwie Hanna wspominający młodą kobietę o tym imieniu brutalnie zamordowaną przez swojego męża w Yngsjö w 1989 roku. Przy tej samej ulicy Allgatan warto też wstąpić do Bergengrenska Gården (7) – założenia historycznego pokazującego różne fazy rozwoju hortikultury. Zorganizowany jest trochę na kształt tarasów zamkowych, część zajmują francuskie żywopłoty, inną część bardziej otwarty ogród na modłę niemiecką. Wejścia strzeże 200-letni wiąz. Przy starej aptece na Storgatan 17 znajduje się natomiast ogród zielarski. Ma on wybitnie  śródziemnomorski charakter. W powietrzu unosi się zapach wonnych przypraw: bazylii, rozmarynu czy lawendy a dodatkowo ścieżki są wyłożone toskańską terakotą. 
Rosentorget
Centrum Simrishamnu stanowi nieregularny plac Stortorget na którym znajduje się ceglany ratusz z 1867 roku oraz surowy nieotynkowany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja (1). Co ciekawe tynk ten usunięto już w naszych czasach odsłaniając fasadę zbudowaną z dzikiego kamienia (piaskowiec kwarcytyczny). Wewnątrz zwraca uwagę XVII-wieczna ambona z inskrypcjami biblijnymi. Bogaty wystrój na który składają się rzeźbione stalle i złocone żyrandole był zakupiony przez parafię ze składek bogatych kupców. Z 1800 roku pochodzi wotywny żaglowiec zawieszony w nawie. Przy kościele ustawiono 2 rzeźby Carla Millesa, natomiast na samym placu znajdują się dwie rzeźby symboliczne – mieszczanki Marianny oraz Źródło życia. Przy wychodzącym z rynku zaułku Strömmens Sträde znajdowała się kiedyś garbarnia. Dziś w starej fabryczce mieści się kameralne muzeum ukazujące sztukę barwienia i zmiękczania skóry. Przy Järnvägsgatan blisko stacji kolejowej znalazł siedzibę miejscowy dom kultury noszący nazwę Cetus i mieszczący bibliotekę oraz galerię. Chlubą Simrishamnu jest miejscowy port – największa przystań rybacka w południowej Szwecji. Nabrzeża rozciągają się na długości 2 km i mogą pomieścić ponad 200 jednostek pływających w tym głębokomorskie trawlery.  Dzisiejszy port oddano do użytku w 1910 roku po tym jak stara przystań została zniszczona 9 lat wcześniej w czasie sztormu. W 1985 roku na północ od basenów handlowych powstała marina dla turystycznych jachtów. Nabrzeża podziwiać można wędrując miejską promenadą przy okazji odwiedzając biuro informacji turystycznej. Nad portem góruje żółty budynek hotelu Svea. Przy przystani mieści się też niewielkie muzeum sztuki Gösty Wernera. (2) Autor był z zawodu żeglarzem i meteorologiem stąd tematyka marynistyczna dominuje w jego twórczości. 
Muzeum mieszczące się przy Strändvägen 5 otwarte jest w sezonie letnim (oraz w okresie wielkanocnym). Wtorek-Niedziela w godzinach 12-17, tel: 041 41 04 40, e-mail: info@gostawerner.se, strona web: http://www.gostawerner.se. Wstęp wolny.
Najbardziej znany obiekt muzealny Simrishamnu to obecnie bez wątpienia Autoseum (4) – wystawa poświęcona historii motoryzacji zlokalizowana w nowszej części miasta w dawnej hali fabrycznej przy Fabriksgatan 10. Ekspozycja otwarta w 2008 roku była już przedtem przynajmniej częściowo prezentowana w Skokloster. Obejrzeć można około 100 różnych modeli samochodów, 60 motocykli i motorowerów oraz 2 samoloty. Warto zwrócić uwagę na autentyczny model słynnego Forda T, królewskiego Porsche z 1971 roku oraz model Citroёna z 1948 roku należący kiedyś do Daga Hammarskjölda. Oprócz samochodów prywatnych i wizytowych jest także kolekcja wozów sportowych w tym stare bolidy Formuły 1 używane przez szwedzkiego kierowcę Stefana Johanssona zwanego "Lill-Lövis". W sąsiedztwie znajduje się jeszcze jedna kolekcja prezentująca mechaniczne instrumenty muzyczne, fonografy, pozytywki i różnego typu odtwarzacze dźwięków. 
Szczegóły wystaw opisane są na stronie web: http://www.autoseum.se. Muzeum otwarte tylko w sezonie letnim. Telefon kontaktowy: 041 41 37 80. 
Na północ od centrum warto natomiast obejrzeć nowy miejski park Brunnsparken z amfiteatrem, estradą i jeszcze jednym ogrodem różanym. Przedłużeniem parku na północ jest kolonia ogródków działkowych pięknie położona na skarpie ponad rzeką Tommarpsån z widokiem na morze. Przy szkole Osterlengymnasium ustawiono osobliwą ceglaną budowlę przypominającą piec ceramiczny. Autorem symbolicznej rotundy o nazwie Cimbris (5) wspominającej historię produkcji cegły w regionie jest artysta Ulla Viotti. W granicach miasta znajduje się też niewielki rezerwat przyrodniczy o ciekawej nazwie Skansen, dawne pastwisko nadmorskie. W jego obrębie znaleźć można prehistoryczne ryty naskalne. Inne znajdują się nieco dalej na południe wSimrislund

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz