Translate

wtorek, 12 lipca 2016

Kristianstad część 1





KRISTIANSTAD [117 km] / 35,7 tys. mieszkańców
Założony w 1614 roku przez Chrystiana IV z dynastii Oldenburgów jako miasto i twierdza w dolnym biegu rzeki Helgeån. Korona Danii chlubiła się nim niecałe 50 lat, kiedy to w 1658 roku na mocy pokoju w Roskilde cała Skania i Blekinge przypadły w udziale Szwecji. Kristianstad jednak do dzisiaj uważany jest za najbardziej duńskie ze szwedzkich miast a odwiedzający go turyści z drugiej strony Öresundu nazywają go swojsko "wioską króla". Pozostawiono nawet stary herb na którym widnieje monogram królewski: litera "C" z wpisaną w nią czwórką  trzymana przez dwa lwy. W mieście działa również duński konsulat. Kiedyś Kristianstad był ważną bazą wojskową stąd do dzisiaj zachowało się tu wiele dawnych budynków koszarowych, w ostatnich latach zaczyna natomiast przyciągać uwagę nowymi centrami handlowymi przy Östra Boulevarden i imprezami sportowymi rozgrywanymi w nowoczesnej hali widowiskowej na południowym przedmieściu.


Małe lotnisko Kristianstad Österlen chyba nie bez powodu nazywane "kidairport" położone jest 15 km na południe od centrum miasta przy drodze nr 19. Póki jeszcze wszystkie loty nie zostaną przeniesione do Malmö zawsze można skorzystać. Dojazd na miejsce możliwy jest taksówkami lub własnym transportem, ewentualnie autobusami Skania Expressen numer 3 lub 4 (do Ystad i Simrishamnu, przystanek Everöd Kristiansand Airport - należy podejść kilkaset metrów od głównej drogi do terminalu). Z lotniska dostać się można niewielkimi kilkudziesięcioosobowymi samolotami do Sztokholmu (Arlanda) a w sezonie letnim także na południe Europy (Barcelona-Girona i Rijeka). Tel: 044 23 88 00, e-mail: info@kidairport.com. Strona web: http://www.kidairport.com. Rozkład lotów do stolicy znaleźć można na stronie przewoźnika: https://www.sparrow.se 


Dworzec kolejowy Kristianstad Central znajduje się po zachodniej stronie starówki praktycznie jedną przecznicę od głównego rynku. Zbudowany w 1865 roku zabytkowy budynek stacyjny mieści obszerny hall, poczekalnię, kasy biletowe, toalety oraz kawiarnię sieci Espresso. Artykuły spożywcze i prasę nabyć można w sąsiednim kiosku Pressbyrån. Na terenie stacji dostępna jest darmowa sieć wi-fi. Z dwóch peronów kursują pociągi sieci Pågatågen oraz Öresundtågen m.in. do Malmö, Kopenhagi (przez lotnisko Kastrup), Hässleholmu, Helsingborga, Karlshamnu i Karlskrony. Wszystkie składy muszą w tym miejscu zmienić kierunek jazdy. Południowa magistrala biegnąca do Åhus jest w obecnym czasie praktycznie niewykorzystywana. Rozkład jazdy pod adresem www: http://www.dinstation.se/kristianstads-centralstation/ Adres: Västra Boulevarden 2.
Dworzec kolejowy w cieniu wielkiego młyna Brobacka
Jeszcze do niedawna główny dworzec autobusowy (Resecentrum) znajdował się po przeciwległej stronie śródmieścia, jakieś 10 minut od stacji kolejowej. Niedawno podjęto jednak decyzję o jego wyburzeniu a autobusy odjeżdżają z parkingu obok stacji. Zielone reprezentują linie miejskie: nr 1 kursuje z Gamlegården do Viby, nr 2 z Österäng do , nr 3 z Möllebacken do Yllas a nr 4 spod Wyższej Szkoły do dawnego kompleksu wojskowego w Norra Åsum. Żółte znaki oznaczają natomiast linie regionalne. Kristianstad ma bezpośrednie połączenie m.in. z Malmö, Lundem, Ystadem i Simrishamn a także z Osby, Bromölla czy Åhus. Dalekobieżny autobus Svenska Bussen z Malmö do Sztokholmu jadący wzdłuż wschodniego wybrzeża nie wjeżdża do centrum tylko zatrzymuje się przy węźle komunikacyjnym (Ringvägen, stacja benzynowa Statoil).


W centrum miasta pobierana jest opłata parkingowa 12 SVK za każdą godzinę postoju. Niższa cena 6 SVK za godzinę obowiązują w dzielnicy południowej i Östermalm. Nie poniesiemy opłat tylko zostawiając auto na parkingu przy Videllsgatan w pobliżu Kristianstad Arena oraz na placu manewrowym przy lokomotywowni (po zachodniej stronie Vattentornvägen). Ta druga opcja jest do rozważenia jeśli chcemy zwiedzić centrum miasta. Bliżej śródmieścia najdogodniejsze parkingi znajdziecie po północnej stronie stacji kolejowej oraz przy Norra Kaserngatan w pobliżu wieży wodnej. Kompleks dużych parkingów jest też po wschodniej stronie śródmieścia pomiędzy Östra Boulevarden a kanałem otaczającym centrum. Na 3 godziny można auto zostawić nawet na środku rynku Stora Torget 


STACJE BENZYNOWE są raczej na obrzeżach miasta. Kilka znajduje się przy południowym węźle drogowym: Statoil i samoobsługowy Eon obok pierwszego ronda a bliżej miasta naprzeciwko siebie jeszcze Shell i Preem. Jeśli ktoś zapuści się w północne dzielnice to przy Kanalgatan może zatankować na samoobsługowej stacji Statoil 123. Za szpitalem przy Blekingevägen 16 mamy mało uczęszczaną stację sieci Din-X. Kilka posterunków z paliwem jest także w Vilan - zachodniej części miasta za rzeką.
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz