Translate

wtorek, 19 lipca 2016

Do mostu nad Stora Hammarsundet

               


Północny Wetter to trochę odludna kraina rybaków i żeglarzy z wieloma samotniczymi gospodarstwami rolnymi. Pełno tu niewielkich zatoczek i skalistych szkierów. Droga nr 50 biegnie w pewnym oddaleniu od jeziora trawersując zalesione wzgórza. Widokowy most nad cieśniną Stora Hammarsundet stanowi węzeł turystyczny i interesujący punkt postojowy z możliwością podziwiania typowo skandynawskiej panoramy. 

[136 km] Råå Gård. Duże samotne gospodarstwo. Po zachodniej stronie drogi ciekawy fragment wybrzeża z dwoma skalistymi zalesionymi półwyspami Mellanudden i Norrudden. Żółty szlak znakowany prowadzi ścieżkami przez rezerwat przyrody (1) z borem świerkowym i bardziej rzadkim borem sosnowym na wybrzeżu. Piękne widoki na jezioro. W płytkich piaszczystych zatoczkach stanowisko rzadkiej rośliny wodnej - nadwodnika sześciopręcikowego (Elatine hexandra).  
[139 km] Stora Forsa. Po lewej przystań nad zatoką Forsaviken. Miejsce na biwak.
[140 km] Södra Kärra. Drogowskazy anonsują znajdujący się po prawej stronie drogi ogród edukacyjny Sinnenäs Gård (2) w którym zgromadzono tradycyjne zioła, kwiaty i stare rośliny uprawne. Nasiona pochodzą z nordyckiego banku genów i mają wartość historyczną. W ogrodzie odbywają się kursy medycyny naturalnej, aromaterapii, masażu itp. Sklepik i kawiarenka ekologiczna. 
Otwarte od połowy maja do końca sierpnia od wtorku do piątku w godzinach 12-17, w sobotę i niedzielę 11-14. W innych porach trzeba się kontaktować pod numerem telefonu: 0709 36 04 02. Wstęp 40 SVK
Pomiędzy zatoką Kärraviken i Verkaviken trasa przebija się przez lesisty masyw wzgórz Brattebro zwany też Hargemarken. Bliżej brzegu objęty jest ochroną rezerwatową ze względu na wysokie kilkunastometrowe klifowe brzegi kształtowane już w okresie morza Yoldiowego. Na plaży na północ od przylądka jest niewielka jaskinia wydrążona przez fale. Teren jest trudno dostępny od strony lądu.     
[144 km] Gärdshyttan. W prawo droga w kierunku Åmmebergu i Zinkgruvan (patrz)
[146 km] Sänna. W lewo obok niewielkiej restauracji boczny gościniec prowadzi do Harge (2 km). Kąpielisko z piaszczystą plażą i podgrzewanym basenem w głębi zatoki Hargeviken. Od XVIII w. tutejsi mieszkańcy znani byli ze swoich charakterystycznych łodzi zwanych pieszczotliwie råbock (czyli samcami sarny). Charakteryzowały się one dużymi kwadratowymi żaglami przypominającymi te stosowane w czasach Wikingów. Służyły do przewozu pozyskiwanych w pobliskich kamieniołomach skał do wapienników w okolicach Jönköpingu oraz rudy żelaza z kopalni na południu do wielkich pieców w Igelbäcken (Tiveden). Statki te miały ładowność do 70 ton. Po wielkim sztormie w 1871 roku kiedy kilka z nich zatonęło zostały wycofane z użytkowania.

Kąpielisko w Harge
Trzygwiazdkowy kemping leży jakieś 300 m od wybrzeża. Czynny od maja do września. Oferuje noclegi we własnym zakresie (namioty, przyczepy, kampery) oraz w domkach kempingowych. Miejsca biwakowe mają dostęp do energii elektrycznej a niektóre także do kanalizacji (można się pozbyć brudnej wody). Ceny w zależności od sezonu i komfortu. Namiot 80-100 SVK, miejsce kempingowe (przyczepa, kamper) 170-320 SVK, domki czteroosobowe 450-650 SVK, bardziej luksusowe 7-osobowe "lofty" wynajmowane na minimum tydzień. W recepcji kiosk z podstawowymi artykułami spożywczymi, obok pole minigolfa, wypożyczalnia gokartów, boisko i plac zabaw dla dzieci. Rezerwacja telefoniczna 0583 77 01 23. Rezerwacja online przez formularz na stronie http://www.hargefritid.se/.   
Około 1 km na zachód od Harge znajduje się majątek Bastedalen związany ze słynnymi kamieniołomami wapieni i marmurów z których budowano m.in. klasztory w Vadstena i Alvästra. Produkcję zlikwidowano w 1920 roku. W latach 60-tych Ebbe Johnson założył w dawnym wyrobisku park chiński (3) z altanami, rzeźbami i roślinnością znaną z Państwa Środka. Niestety od 2015 roku obiekt jest zamknięty dla zwiedzających. 
W Bastedalen jest luksusowy pensjonat oraz tańszy hostel. Ceny: 700 SVK za dwójkę, 550 SVK za jedynkę, 900 SVK za dwójkę z prywatnym prysznicem i WC. Dodatkowe opłaty za sprzątanie, ręczniki i pościel. O możliwość noclegu należy pytać pod telefonem: 0583 77 02 73 ewentualnie mailowo: info@bastedalenherrgard.se
Ogród chiński w Bastedalen

Na południe od portu warto przespacerować się wzdłuż skalistego wybrzeża w rezerwacie Harge Uddar. 2,5 km ścieżka prowadzi do miejsc widokowych na otwarte jezioro i zatokę Vänneviken
[147 km] 2 km w prawo Hammar. Osada przemysłowa z zakładami recyklingu szkła. Na niewysokim pagórku w otoczeniu rozległego zadrzewionego cmentarza stoi miejscowy kościół (4) zbudowany w 1827 roku. Przed wjazdem na jego teren jest niewielki skarbczyk parafialny, drewniany domek na wapiennej podmurówce. Podobno to pozostałość dawnej świątyni istniejącej tu już od XII wieku. Spod obecnego kościoła mamy interesujący widok na północny Wetter i lasy Tiveden. Wewnątrz zwraca uwagę przede wszystkim olbrzymie malowidło Torstena Nordberga w absydzie przedstawiające symboliczną Ucztę Pańską. Na wieży wisi jeden z większych średniowiecznych dzwonów w Szwecji pochodzący z XV wieku. Poniżej wzgórza duży dom parafialny.
[148 km] Zjazd w południowym kierunku prowadzi do pensjonatu Vätternterassen położonego nad brzegiem jeziora. Dawny sierociniec i dom spokojnej starości. Plaża, przystań jachtowa, mini-zoo
[149 km] Skalna gardziel wiedzie na nowy most (5) nad cieśniną Stora Hammarsundet. Zbudowany w 1994 roku mierzy 540,5 m długości. Droga spoczywa na 5 wysokich dźwigarach i prowadzi lekkim łukiem na wyspę Öna. Wysokość nad lustrem wody osiąga w najwyższym punkcie 22,8 m. Po ukończeniu inwestycji zlikwidowano dawny most obrotowy znajdujący się poniżej kościoła w Hammar. Z przeprawy roztacza się piękny widok. Na lewo dojrzeć można lesiste wzgórza Tiveden oraz archipelag szkierów ciągnących się sznurem ku południowi z większymi wyspami Svilen i Grönön na dalszym planie. W przeciwległym kierunku dostrzec można białą wieżę kościoła w Hammar a na horyzoncie pasmo wzgórz Borgaberg pod Åmmebergiem. Most jest dostępny tylko dla zmotoryzowanych. Po południowej stronie jest duży parking z tablicami informacyjnymi. Na stoku wzgórza niewielki pomnik upamiętniający ofiary katastrofy do jakiej doszło w tym miejscu 28 kwietnia 1828 roku, kiedy to przeładowany prom wywrócił się i utonęło 25 osób. Na skałach wisi też szkielet ryby skonstruowany ze starych części samochodowych przez artystę Joakima Lindengrena. 
Most nad cieśniną Stora Hammarsundet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz