Translate

niedziela, 19 czerwca 2016

Åhus część 1





ÅHUS [102 km] / 9,4 tys. mieszkańców
To jedno z nielicznych miast szwedzkich nie będących siedzibą gminy. Mimo tego jest sławne, bo jego nazwa widnieje na wszystkich butelkach znanej i cenionej w Polsce wódki Absolut. To tutaj w 1879 roku rozpoczęto destylację trunku, który znacznie później stał się marką rozpoznawaną na całym świecie. Miasteczko oprócz alkoholowych atrakcji oferuje także niewielką starówkę pełną parterowych kolorowych domków oraz klimatyczną przystań nad wpadającym do Bałtyku starym ramieniem rzeki Helgeån. Przy ujściu mieści się niewielki port handlowy ze zbożowym silosem i żurawiami. Za rzeką jest dzielnica willowa Äspet położona w sąsiedztwie rezerwatu przyrody. Jest tutaj port jachtowy a po drugiej stronie lasu zaciszna plaża zwana Snickarehaken ciągnąca się aż do malowniczego cypla.  Miłośnicy kąpieli mogą też wybrać się na główną plażę Åhus położoną na północ od centrum z drewnianym molo.

Linia kolejowa Åhusbanan została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1962 roku i obecnie bywa tylko sporadycznie wykorzystywana przez składy muzealne. Do Kristianstadu dojechać można więc tylko i wyłącznie taksówką albo autobusem nr 551. W zasadzie są to dwie odrębne linie: jedna kursuje na trasie Åhusbryggan-Kristianstad Central, druga wyrusza aż z Furubody. Oba autobusy jeżdżą co godzinę i stają na innych przystankach w obrębie miasteczka. Najdogodniej wsiąść przy Köpmannagatan (przystanek o nazwie Repslageriet, trasa z Furubody) lub przy Järnvägsgatan (druga linia). 

STACJE BENZYNOWE:  Najbardziej uczęszczany jest samoobsługowy Statoil przy Nordanvägen 4 w pobliżu ronda na wjeździe do miasta. Druga z placówek norweskiej sieci przy Båtföraregatan to stacja sprzedająca jedynie gaz. W pobliżu tego miejsca tuż przy głównej trasie do Kristianstadu (Fregattevägen 1) zatankować można na St1. Jest tutaj również warsztat samochodowy Ohlins Service. Przy Stormgatan 11 znajduje się jeszcze jedna niewielka stacja benzynowa OKQ8 (E-on).

PARKINGI: Najwięcej miejsc parkingowych znajdziemy przy dawnej stacji kolejowej (Järnvägsgatan). Przy Aoseum (Snidaregatan, Köpmannagatan, Vallgatan) - miejsca postojowe nie są specjalnie pojemne i nie tak łatwo do nich dojechać. Najbliżej rynku znajduje się niewielki parking przy Ströbergsgatan.

Dawna stacja kolejowa obecnie sklep Percys Design

Najważniejsza placówka noclegowa w mieście to znajdujący się na nabrzeżu Gästgivaregård (Gamla Skeppsbron 1). Już od XVIII w. funkcjonował w tym miejscu zajazd i tawerna dla marynarzy. Hotel ponownie został jednak otwarty dopiero w 2013 roku. Jest ekskluzywnie i trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem bo pokój jednoosobowy to koszt ponad 1100 SVK. Wysokie ceny są też w miejscowej restauracji.
Miejscowe schronisko turystyczne STF mieści się w kompleksie dawnej fabryki cygar przy Stavgatan. Są to w zasadzie 3 budynki o zróżnicowanym standardzie noclegu. Łóżko w części schroniskowej kosztuje od 275-450 SVK w zależności od sezonu. Nieco droższy jest nocleg w pensjonacie Bed&Breakfast (od 350 SVK) oraz dawnej rezydencji Disponentvillan (495 SVK). Kontakt telefoniczny pod numerem: 014 75 77 10, e-mail: info@cigarrkungenshus.se, strona web: http://www.cigarrkungenshus.se 
W północnej części miasta blisko plaży (Kolonivägen 59) znajduje się kemping niemieckiej sieci Regenbogen. Otwarty jest od końca marca do października. Są tutaj bungalowy oraz miejsca do parkowania przyczep kempingowych i rozbijania namiotów. Ceny domków w zależności od sezonu i długości pobytu. Wewnątrz są 2 sypialnie, kuchnia z jadalnią i łazienka. 4-osobową chatę można poza sezonem wynająć już za 335 SVK za dobę. Nieco niższe są opłaty za namiot lub własną przyczepę kempingową. Szczegóły na stronie http://www.regenbogen.se w broszurze online. Rezerwacja telefoniczna: 044 24 89 69 

INFORMACJA TURYSTYCZNA: Torget 15, 29631 Åhus, tel: 044 13 47 77, e-mail: touristinfo.ahus@kristianstad.se       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz