Początek pętli w mieście Trollhättan położonym nad rzeką Göta w miejscu szczególnym, gdzie ciek wypływający z jeziora Wener przekracza wysoki próg strukturalny tworząc bystrza i wodospady. Z jednej strony był to problem żeglugowy, z drugiej źródło taniej energii, stąd po rewolucji przemysłowej zlokalizowano tu kilka zakładów wymagających jej stałego dopływu. Z początku były to superfosfaty, później jednak kojarzono Trollhättan głównie z produkcją samochodów Saaba. W erze postindustrialnej miasto chlubi się nie tylko renomowanymi szkołami i pięknymi arenami sportowymi, ale przede wszystkim najważniejszymi w Szwecji wytwórniami filmowymi powodującym, że mówi się o tym miejscu "Trollywood". Przemysłowa spuścizna jest dziś elementem zainteresowania turystycznego. Największą atrakcją ściągającą zwiedzających do miasta są słynne wodospady, które podziwiać można jedynie w wybranych dniach roku np. w czasie lipcowych Dni Wodospadu. Przez większość roku woda płynie bowiem nowym korytem przystosowanym do celów żeglugowych, a progi skalne są wtedy całkowicie odsłonięte. Osią miasta jest rzeka Göta. Większa jego część położona jest na lewym brzegu. Tu znajduje się najstarsza część miasta z reprezentacyjnymi placami i handlową Kungsgatan, dworzec kolejowy, najważniejsze zakłady przemysłowe oraz lotnisko.
Na wysokiej skarpie po prawej stronie rzeki znajduje się duży park przyrodniczy Älvrummet oraz położone wyżej willowe dzielnice Källstorp i Strömslund. To co najciekawsze mieści się jednak pośrodku. Rzeka rozdzielona na kilka nurtów i liczne wyspy w jej korycie..
Na wysokiej skarpie po prawej stronie rzeki znajduje się duży park przyrodniczy Älvrummet oraz położone wyżej willowe dzielnice Källstorp i Strömslund. To co najciekawsze mieści się jednak pośrodku. Rzeka rozdzielona na kilka nurtów i liczne wyspy w jej korycie..
W północnej części miasta znajduje się niewielkie lotnisko z jednym pasem startowym. Formalnie obsługuje cztery okoliczne miasta: Trollhättan, Vänersborg, Uddevallę i Lysekil. Ma ono jednak większe znaczenie dla biznesu i przesyłu towarów obsługując położone w sąsiedztwie zakłady przemysłowe. Ale linie lotnicze Braathens utrzymują kilka razy dziennie połączenia do Sztokholmu (Bromma). W sezonie organizowane są także zagraniczne czartery. Bar kanapkowy. Biura biletowe. Dojazd możliwy prywatnym samochodem (bezpłatny parking, stacja ładowania pojazdów elektrycznych) oraz taksówką. Najbliższy przystanek autobusowy Malöga na linii 66 łączącej Trollhättan z Vänersborgiem przez Värgon. Telefon: 0520 825 00, e-mail: info@fyrstadflyget.se
Terminal lotniskowy |
Dworzec kolejowy (Bergslagstorget 1-2) znajduje się na linii zwanej Vänerbanan prowadzącej z Göteborga do granicy norweskiej (Skälebol). Po drugiej stronie rzeki pociągi przejeżdżają najdłuższym ponad 3-kilometrowym tunelem na trasie. Na stacji są 2 długie perony. Do starego budynku stacyjnego przylega od wschodu nowoczesne Resecentrum. Mieści się tutaj poczekalnia, kiosk, restauracja, kasa biletowa. Nad peronami znajduje się przeszklone przejście prowadzące na duże parkingi zlokalizowane po drugiej stronie torowiska. Połączenia dalekobieżne: międzynarodowe Oslo-Göteborg, krajowe do Karlstadu, Falun, Kristinehamnu. Średnio co 20 minut kursują pociągi regionalne na trasie Vänersborg-Göteborg. Niektóre pociągi tej relacji dojeżdżają jedynie do stacji Gamlastaden na przedmieściu Göteborga. Połączenia są także do Säffle oraz Dals-Ed przez V