Translate

niedziela, 14 maja 2017

Z Karlsborga do Hjo


Droga w kierunku Hjo biegnie w pewnej odległości od brzegu Wetteru na granicy płaskiej równiny nadjeziornej. Teren ten jest ciekawy geologicznie, ponieważ około 11000 lat temu w tzw. młodszym dryasie zatrzymało się tutaj czoło lądolodu skandynawskiego, czego pozostałością są wzgórza morenowe znane jako środkowoszwedzka morena stadialna. Na przedpolu lodowca powstało wielkie wodne zastoisko zwane Bałtyckim Jeziorem Lodowym - pierwszy etap tworzenia się Bałtyku. Wetter był jego południową odnogą. Żyzny pas ziem na zachodnim wybrzeżu nazywany bywa Guldkroken - złotym hakiem. Do Mölltorp droga 49, dalej na południe 195. 

Odcinek drogi z Karlsborga do Mölltorp został opisany wcześniej w rozdziale z Karlsborga do Tibro
[221 km] Mölltorp. W lewo drogą nr 195 za tablicami w kierunku Jonköpingu i Hjo.
[226 km] Po prawej stronie drogi pola golfowe klubu Breviken z widokiem na pasmo zalesionych wzgórz. U ich podnóża na północy duże torfowisko Gärdesmossen. Hotel i restauracja. Naprzeciwko XIX-wieczne gospodarstwo Hinsegården - najdalej na północ wysunięta posiadłość obszaru Guldkroken.
[227 km] Skrzyżowanie dróg. W prawo do Tibro (17 km) przez osadę leśną Sörsägen. W okolicach Skallhult (3 km) przetniemy piaszczysto-żwirowy płaskowyż Stora Röå porośnięty borem sosnowym. Dawny stożek sandrowy. Rezerwat przyrodniczy. Szlak pieszy Västra Vätternleden.
Kościół i dzwonnica w Brevik
1 km w lewo Brevik. W centrum wsi kościół parafialny (1) otoczony cmentarzem. Przy jego wschodniej bramie zachował się niewielki głaz przy którym opłakiwano zatopionych żeglarzy. Przed wejściem do kościoła ustawiono też kamień z wyrzeźbionymi liliami pochodzący z XII wieku. Po południowej stronie budynku znajduje się wolno stojąca wysoka drewniana dzwonnica z ostrosłupowym dachem - jeden ze starszych tego typu obiektów w kraju pochodzący z XIV w. Dwa zawieszone dzwony mają znacznie późniejszy rodowód. W surowym wnętrzu zwraca uwagę XV-wieczny drewniany krucyfiks nad ołtarzem, barokowa ozdobna ambona oraz niewielki złocony stolik ustawiony w prawej części prezbiterium, tzw. gueridon. 2 km dalej marina jachtowa Brevik Fiskehamn. Droga prowadzi dalej do osady letniskowej nad zatoką Nordviken. Stawy Amperna. Po południowej stronie zatoki na cyplu Enebågsudde wieża radarowa i sygnalizacyjna. Na północy cypel Hamarsudden z samotnym gospodarstwem a na wschód od niego niewielka zalesiona wysepka Sidön. 
Zatoka Nordviken
[228 km] Po lewej miejsce zwane Vättersvallen (2). Pierwotnie nabrzeże z którego spławiano drewno. W latach 40-60 mieściła się tutaj estrada na której występowali popularni artyści sceny muzycznej. Obecnie kemping.
105 miejsc z dostępem lub bez dostępu do elektryczności. Łazienki i WC w budynku recepcji oraz domku zwanym Terminus. Kiosk z artykułami pierwszej potrzeby. Pralnia i kuchnia polowa. Nad brzegiem jeziora kąpielisko z piaszczystą plażą. Plac do gry w boule. Ceny w zależności od sezonu i miejsca biwaku (droższe nad jeziorem, tańsze w głębi lądu). Kontakt telefoniczny pod numerem: 050 53 11 10, e-mail: info@brevikscamping.se, strona web: http://www.brevikscamping.se      
[230 km] Ripanäs. Po lewej przy leśnej drodze stary kamień milowy z monogramem Karola XII i datą 1707.
[231 km] Stora Röå. Dawny majątek ziemski (śladami brama z kamiennych słupów). Po prawej silnie zakwaszone leśne jezioro dystroficzne Röåsjön (3). Deszczochron. Mijamy granicę gmin Karlsborg i Hjo. 
[236 km] Ekhammar. Aleja na lewo prowadzi do drewnianego dwupiętrowego dworu (4) z XVII wieku. W otoczeniu budynki gospodarcze w tym młyn wodny i tartak odrestaurowane w latach 90-tych po zniszczeniach w czasie huraganu. 
Dwór Ekhammar
[238 km] Grevbäck. Po prawej w centrum wsi kościół (5) pochodzący ze średniowiecza. Autentyczna bryła została zatarta przez liczne renowacje - świątynię charakteryzują w każdym razie bardzo grube mury mierzące ponad 1,5 m szerokości. Od południa na teren ogrodu cmentarnego prowadzi ciekawa kamienna brama z 1758 roku. Dwie mniejsze dobudówki pełnią dzisiaj funkcję zakrystii i krypty (grobowiec rodu Jernsköldów). Z tyłu znajduje się drewniana dzwonnica z ciekawie zdobionymi drzwiami i szpiczastym dachem. Wewnątrz nawy duży zbiór kartuszy herbowych. W ołtarzu głównym tryptyk przedstawiający ukrzyżowanie a w bocznych skrzydłach upadek pierwszych rodziców i zmartwychwstanie. Barokowa ambona z 1683 roku pochodzi z fundacji Johana Hårda i Carin Stacke - właścicieli majątku Ekhammar.
W sąsiedztwie kościoła niewielki skansen z budynkami gospodarczymi i mieszkalnymi. W długiej chacie izba muzealna z pamiątkami dotyczącymi lokalnej społeczności i eksponatami rękodzieła artystycznego.
Zaraz za wsią Ekhagen - zagajnik z okazami starych dębów.
[239 km] Munkeberg. Z drogi panorama jeziora Wetter z wysokim wschodnim brzegiem (góra Omberg, Holaveden). Po prawej historyczne gospodarstwo (6) sięgające korzeniami początków XVII w. Niestety w 1981 roku zburzono zrujnowany zamek zastępując go nowym parterowym budynkiem mieszkalnym. Stadnina koni.
[242 km] Początek obwodnicy Hjo (prosto). W kierunku miasta zjazd w lewo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz