Translate

wtorek, 23 maja 2017

Hjo część 1



HJO [245 km] / 6,2 tys. mieszkańców
Niewielka rzeczułka Hjoån okrąża od północy i zachodu starą część miasta położoną na niewielkim pagórku, na jej lewym brzegu znajduje się natomiast przystań oraz park miejski z dzielnicą uzdrowiskową. Hjo to klasyczny przykład idyllicznego prowincjonalnego miasteczka szwedzkiego. Oprócz wielkiego pożaru z 1794 roku, który zniszczył stary kościół parafialny i przyległe do niego kwartały mieszkalne miejscowość uniknęła poważnych klęsk elementarnych. W efekcie zachowała się tutaj tradycyjna drewniana zabudowa chroniona i konserwowana od pokoleń. W 1990 roku miasto zostało wyróżnione medalem Europa Nostra za tak doskonałe zachowanie dzielnicy staromiejskiej. Wraz z Eksjö i Norą tworzą trójkę tzw. "drewnianych miasteczek". Sielskości krajobrazu dopełniają tereny zielone ciągnące się wzdłuż rzeki oraz brzegu jeziora a także wewnątrz podwórek. Dalej od centrum ciągną się willowe przedmieścia. Gdzieś za rogatkami pozostaje fikcyjny Grönköping - trochę takie tutejsze "Ranczo" - w każdym razie satyra na szwedzką małomiasteczkowość. Dzisiejsze serce miasta bije jednak zapewne na ruchliwej przystani, gdzie zamówić można miejscowy specjał - specjalnie przyrządzoną sieję z jeziora Wetter (tzw. hjosik). 

Główny przystanek autobusowy znajduje się przy Bangatan na zapleczu parku zdrojowego. Do starówki jest stąd może 10 minut piechotą. Bilety można ewentualnie nabyć w pobliskim supermarkecie ICA na rogu Bangatan i Vasagatan. Miasteczko utrzymuje połączenia ze Skövde, Tibro, Tidaholmem oraz kilkoma mniejszymi miejscowościami w gminie. Co istotne - brak jest połączeń komunikacją zbiorową na osi jeziora z Jönköpingiem i Karlsborgiem.
W sezonie letnim można skorzystać z rejsu staroświeckim parowcem SS Trafik zbudowanym w 1892 roku. Najczęściej pływa na wyspę Visingsö, w niektórych dniach trafiają się też rejsy do Vadsteny i Hästholmen na wschodnim brzegu Wetteru oraz krótkie rundy z powrotem na przystań w Hjo. Bilety dla osoby dorosłej w cenie 250 SVK na trasę powrotną lub 200 SVK w jedną stronę. Rezerwacja biletów poprzez biuro informacji turystycznej. Dodatkowe informacje na stronie web: http://sstrafik.se/ lub przez pocztę e-mail: info@sstrafik.se

Przystań w Hjo oraz miejscowy specjał: sieja zwana Hjo Sik.
PARKINGI w centrum: przy dworcu autobusowym (Bangatan) - dogodne miejsce przy parku zdrojowym, Regeringsgatan (w oficynie domu albo wzdłuż drogi pod kościołem), Viktoriagatan (na zapleczu biblioteki nad rzeką Hjoån) - miejsce to warto polecić zwłaszcza posiadaczom kamperów jako ewentualny postój nocny.

STACJE BENZYNOWE: St1, dwie stacje samoobsługowe przy Bangatan 17 oraz przy Falköpingsvägen (węzeł drogowy przy obwodnicy); OKQ8, Industrigatan 32 (stacja samoobsługowa, w sąsiedztwie warsztat samochodowy); Ingo, Falköpingsvägen 41 (przy stacji niewielki sklepik, pizzeria oraz myjnia samochodowa).         
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz