Wyjazd z Kiviku na północ drogą nr 9. Do Vitemölla można też dojechać biegnącą nad samym brzegiem morza Tittutvägen/Lejegatan.
Zaraz za miejscowością na wysokiej skarpie w pewnym oddaleniu od plaży Kivik Familjecamping czynny od 23 marca do 2 października. Ceny za pokój dwuosobowy w domku w zależności od sezonu wahają się pomiędzy 570 a 1050 SVK (najdrożej w okresie targów). Ustawienie przyczepy lub pobyt na kempingu 185-335 SVK plus dopłata 45 SVK za prąd elektryczny. Minigolf, stanowiska do grillowania, sklepik. Dojazd w prawo od drogi nr 9. Poniżej kempingu lokalna kaplica. W sąsiedztwie wesołe miasteczko. Kontakt tel. 041 47 09 30, e-mail: info@kivikscamping.se, www.kivikscamping.se
[69 km] Vitemölla. Stara wieś rybacka na wysokiej skarpie nad zatoką Hanöbugten. Kilkadziesiąt starych zagród rybackich na tak zwanym Wybrzeżu Węgorzy (Ålekusten) ciągnącym się na północ w kierunku Åhus. Przystań i plaża. Na północ od wsi rezerwat przyrody, który zwiedzić można wędrując szlakiem Skåneleden. 2 km na zachód kościół obronny w Vitaby (1) usytuowany na wzgórzu. Przy wieży charakterystyczna przypora służąca nie tyle stabilizacji konstrukcji co amortyzacji głosu wydawanego przez dzwon. Wewnątrz chrzcielnica z XIII w. oraz krucyfiks triumfalny ukazujący Chrystusa zwyciężającego śmierć.
Trasa biegnie dalej pagórkowatym terenem przecinając wzgórza z rozległymi polami uprawnymi i wąskie doliny potoków wpadających bezpośrednio do morza.
Po lewej schronisko turystyczne Ängdala. Pokoje oraz domki kempingowe. Cena za osobę 250 SVK, dwie osoby 400 SVK. Domek 500 SVK za noc. Tel. 0733 64 84 20. E-mail: info@angdalavandrarhem.se, www.angdalavandrarhem.se
Kościół w Vitaby |
[72 km] Po lewej na wzgórzu romański kościół w Ravlunda (2) pokryty ołowianym dachem. Wewnątrz zachowane fragmenty średniowiecznych malowideł pędzla mistrza z zamku Vittskövle. Późnorenesansowy ołtarz i ambona w stylu duńskim. Statek wotywny z wizerunkiem św. Krzysztofa - patrona marynarzy. Na cmentarzu nagrobek pisarza Fritjofa Nilssona zwanego Piratem z oryginalnym napisem epitafijnym. W pobliskiej wsi w dawnej destylarni restauracja, pensjonat i niewielka wystawa prezentująca zabawki na kołach: kolejki i samochodziki. W prawo droga w kierunku odludnego kąpieliska Haväng. Przy ujściu rzeki Verkeån resztki dawnego portu wykorzystywanego przez położoną wyżej kopalnię ałunu. Kilka dawnych gospodarstw w tym posiadłość zakupiona przez Daga Hammarskjölda, obecnie schronisko turystyczne (łóżko 265-320 SVK, pokój dwuosobowy 600-650 SVK). W starej chacie zwanej Lindgren Longa (3) wystawa przyrodnicza poświęcona temu fragmentowi wybrzeża, m. in. rzadkiemu w Szwecji zbiorowisku ubogich piaszczystych stepów z charakterystyczną roślinnością zielną - m.in. pajęcznicą liliowatą (Anthericum liliago), goździkiem piaskowym (Dianthus arenarius) czy rzadką trawą zwaną strzęplicą siną (Koeleria glauca). Rezerwat przyrody. Nad brzegiem morza i rzeki Verkeån znajdowały się łowiska pstrągów i węgorzy, czego pamiątką są zakonserwowane w mule starożytne drewniane pułapki na ryby. W pobliżu odsłonięta spod piasku w 1843 roku w czasie burzy neolityczna komora grobowa. Po północnej stronie rzeki stara strzelnica wojskowa.
[73 km] Wiadukt zabytkowej linii kolejowej z Sankt Olof do Brösarp. Granica gmin Simrishamn i Tomelilla.
[74 km] Przecinamy trawiasty pas wzgórz Brösarps Backar (4). Miejsce
rozpropagował w początkach XX wieku książę Eugeniusz Bernadotte zdolny
malarz z królewskiej rodziny, który wykonał tutaj wiele obrazów
pejzażowych. Potem kręcono w tym obszarze wiele filmów i materiałów reklamowych, w tym plenery Nangijali z ekranizacji powieści Astrid Lingren Bracia Lwie Serce. Na wiosnę wspaniale zakwitają na trawiastych stokach żółte pierwiosnki lekarskie.
Pejzaż z Brösarp Backar, Prins Eugen Bernadotte 1937. |
[76 km] Brösarp. Duża wieś u zbiegu dróg głównych nr 9 i 19. Kościół z XII w. przebudowany w końcu XVIII w. W prezbiterium i absydzie zachowały się średniowieczne malowidła ścienne przedstawiające Chrystusa, apostołów i ewangelistów. Przy drodze stara ceglana karczma z 1896 roku. Restauracja i spa. Niewielka galeria obrazów z pejzażami malowniczych okolic. Na północ od osady XIX-wieczny młyn Bengtemölla nad rzeką Verkeån.. Dalej w tamtym kierunku leśna stacja kolejki z Sankt-Olof (5). W budynku bufet, sklep z zabawkami i pamiątkami oraz kawiarnia. Kursy pociągów 3 razy dziennie. Szczegóły opisane przy charakterystyce miejscowości Sankt-Olof.
Stacja benzynowa OKQ8, Allbovägen 6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz