Translate

sobota, 26 sierpnia 2017

Południowy Guldkroken


Na południe od Hjo wzdłuż trasy nr 195 aż do granicy Västergotlandii. Stare gospodarstwa i drewniane kościoły wiejskie. Łagodny rolniczy krajobraz poprzecinany głębokimi wąwozami z Wetterem i wzgórzami Hökensås w tle.

Wyjazd z centrum Hjo biegnącą wzdłuż samego brzegu jeziora Jönköpingsvägen. Obok szosy biegnie wysadzana szpalerem drzew promenada z widokami na Wetter.
[246 km] Borrbäck - osada w granicach miasteczka Hjo. Do Norra Fågelås można stąd kontynuować jazdę boczną drogą wśród łąk w pobliżu brzegu Wetteru. Wybierając ten wariant po około 1 km dotrzemy do widocznego po lewej ośrodka noclegowego Röda Stallet.
Pensjonat mieści się w długim budynku na dawnej farmie i sąsiaduje ze stadniną koni. Dwójki w cenie 800 SVK, jedynki - 600 SVK. W każdym pokoju łazienka. Dostęp do darmowego internetu wi-fi. W cenie również pościel, ręczniki i śniadanie. Telewizor w pokoju za dopłatą 50 SVK za dzień. Kontakt pod telefonem: 050 31 21 12 lub mailowo: rodastallet@gmail.com.
[247 km] Wjazd na drogę główną nr 195. Skręcamy w lewo w kierunku Jönköpingu.
Norra Fågelås: parking przed kościołem, kościół i dzwonnica widziany z cmentarza, ołtarz, wejście do kaplicy Stackelbergska Gravkoret
[250 km] Równolegle do trasy biegnie stara droga regionalna. Przy niej w okolicach Lidängen piękne stare dęby. W lewo trzeba natomiast skręcić do kościoła w Norra Fågelås, którego sylwetka widoczna jest między drzewami z głównej drogi. Przed kościołem duży prostokątny plac. Założenie otoczone niewysokim białym murem cmentarnym z którym zrósł się budynek magazynu parafialnego z XVIII wieku. Trzonem budowli jest wielka gotycka nawa powstała w XIII w. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1225 roku, jednak już wcześniej istniał tutaj zdaje się spory ośrodek sakralny związany z położonym po drugiej stronie jeziora klasztorem Alvästra. Do korpusu przylegają dwie dawne kaplice grobowe po południowej stronie Hårdska Gravkoret pełniąca obecnie rolę baptysterium oraz po północnej stronie nieco większa Stackelbergska Gravkoret, gdzie znajdują się groby szlachty zamieszkującej w XVIII i XIX wieku rezydencję Almnäs. Na południowej ścianie prezbiterium podziwiać można duże kamienne epitafium Karla Hårda z Segerstadu. 
Na  ścianach wokół nawy wisi zresztą znacznie więcej kartuszy herbowych i tablic grobowych upamiętniających zmarłych członków rozmaitych familii, pochodzących zwłaszcza z burzliwego okresu wojen szwedzkich w XVII i XVIII wieku znanego w historiografii jako stormaktstiden. Epitafia dopełniają rozmaite obrazy portretowe. W głównym ołtarzu znajduje się XIV-wieczny misternie rzeźbiony i pomalowany krucyfiks. Warto zatrzymać się także w południowym przedsionku, aby obejrzeć dość frywolne malowidła na ścianie i sklepieniu. Przy kościele stoi jedna z najstarszych dzwonnic w kraju z czterema dzwonami pochodzącymi z XIV, XVI i XVIII wieku. W kompleksie jest także plebania i dom parafialny. 
[251 km] Korsgården. Osada powstała jako zaplecze gospodarcze majątku Almnäs. To jedna z większych posiadłości ziemskich w regionie Guldkroken o bardzo starych korzeniach - wymieniona już w 1225 roku w kodeksie prawa Västgötalagen jako beneficjum mnichów z Alvästra. Największy rozkwit majątku datuje się na przełom XVIII i XIX wieku kiedy był on w posiadaniu trzypokoleniowej rodziny Stackelbergów. Powstał wtedy m.in. główny budynek dworu zwany wielkim kamiennym domem. Pałac jest obecnie w rękach prywatnych i stanowi centrum dużego gospodarstwa rolnego znanego m.in. z produkcji serów o dość interesującym kształcie i nazwie. Określa się je mianem Almnäs Tegel i przypominają faktycznie cegłówki, ale na dodatek na ich licu odbita jest dziecięca stopa, ponoć pamiątka po podobnej cegle wmurowanej w fasadę budowli. Pałac otoczony jest niewielkim parkiem oraz kaskadą stawów hodowlanych. Od strony jeziora osłonięty gęstym lasem.  Dojazd drogą gruntową na lewo (około 1,5 km).
[252 km] Trollebo. W prawo (1,5 km) droga na pola golfowe założone na stokach wzgórz Hökensås.
[255 km] Linderyd. W prawo droga w kierunku Tidaholmu. We wsi zbór zielonoświątkowy Betania. 
[258 km] Droga mija położony w lesie po lewej drewniany kościół w Södra Fågelås. Wjazd drogą za drogowskazem. Świątynia pochodzi z końca XVII wieku i była kilkukrotnie restaurowana. Pierwotnie ściany i sufit nawy zdobione były obrazami religijnymi, dzisiaj malarstwo zachowało się jedynie na stropie prezbiterium. Innymi ozdobami świątyni są rzeźby aniołów w różnych pozach. Jeden z nich stanowi główny motyw żyrandola. Na cmentarzu przykościelnym stoi drewniana dzwonnica z 1887 roku z ostrym hełmem.
[259 km] Prosta droga w lewo prowadzi do położonego prawie nad brzegiem Wetteru dwupiętrowego dworu Monäs zbudowanego w 1880 roku na starej posiadłości ziemskiej istniejącej od średniowiecza jako dobra klasztoru Alvästra.
[260 km] W prawo droga do wsi Gate. 2 km dalej na stokach Hökensås leży Mobolets Gård - farma bizonów i park safari. Restauracja z widokiem na Wetter. Pole kempingowe i drewniana chata do wynajmu.
850 SVK za domek, 150 SVK za miejsce pod namiot. Szczegóły na stronie web: http://gatebison.se
Hjällö Slott
[261 km] 1 km na lewo Hjällö. XVIII-wieczny pałac nad brzegiem Wetteru, obecnie pensjonat.
Pokoje 1-4 osobowe z prywatną lub wspólną łazienką. Aneks kuchenny. Świetlica, biblioteka, jadalnia. Ceny zróżnicowane. W sprawie noclegu należy kontaktować się pod telefonem 050 32 10 90 lub przez stronę internetową http://hjalloslott.se
Droga prowadzi wzdłuż wschodniej krawędzi wzgórz Hökensås rozciętej w okolicach Sörtorp i Skalleberg malowniczymi wąwozami. 
[266 km] Granica länów Västra Götaland i Jönköping biegnie wzdłuż niewielkiego potoku Nykyrkebäcken. Wjeżdżamy do gminy Habo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz