ASKERSUND [159 km] / 4,0 tys. mieszkańców
Jedna z wizytówek miejscowości i najważniejszy zabytek stoi na wzgórzu ponad jeziorem Alsen przy wjeździe do miasta od strony zachodniej. Ceglany kościół gminny (landskyrka, 1) był porównywany przez Wernera von Heidenstama do sztokholmskiej świątyni na wyspie Riddarholmen. Przypomina ją nieco sylwetą oraz szczegółami wykończenia. Była to fundacja prywatna władających pałacem Stjernsund hrabiów Oxenstierna i Soop. Projekt wykonali w 1663 roku wybitni architekci Jean de la Vallée i Erik Dahlberg. Konsekracji świątyni dokonał w dniu 24 kwietnia 1670 roku biskup ze Strängnäs Erik Gabrielsson Emporagrius. Wnętrze świątyni zachowało wczesnobarokowy charakter. Zwraca uwagę bogato rzeźbiony biało-niebieski ołtarz główny przedstawiający 3 sceny biblijne: Ostatnią Wieczerzę, Ukrzyżowanie oraz triumf Chrystusa zmartwychwstałego. W podobnym stylu artystycznym utrzymana jest też ambona. Nawę główną zamyka od drugiej strony szeroki prospekt organowy. Ganek pochodzi z XVIII w. natomiast znajdujący się tam narząd jest wyrobem znanej firmy Setterquist i synowie z Örebro. Ważną częścią kościoła jest znajdująca się za ołtarzem ośmioboczna kaplica grobowa, w której pochowano fundatorów Johana Oxenstiernę oraz jego żonę Christinę wraz z drugim mężem Gustawem Soopem. Na ścianie podziwiać można okazałą kolekcję kartuszy herbowych.
Kaplica Oxenstiernów i Soopów w kościele gminnym (landskyrka) |
Na północ od rynku w Askersund na wzgórzu znajduje się drugi miejscowy kościół Zofii Magdaleny (2) nazwany imieniem duńskiej księżniczki, żony króla Gustawa III. Jest młodszy o ponad 100 lat od opisywanego powyżej landskyrka i zdecydowanie mniejszy. Po ostatnim remoncie prezentuje się jednak całkiem interesująco. W prezbiterium znajduje się piękny ołtarz z obrazem przedstawiającym Chrystusa na Górze Oliwnej. Warto też zwrócić uwagę na żelazne zamki w drzwiach wyrób nagrodzony na wystawie rzemieślniczej w Paryżu. Wejście do kościoła flankują dwa podobne budynki parafialne na wysokiej podmurówce. Jeden z nich pełnił w przeszłości rolę szkoły, drugi - szpitala i przytułku. Poniżej znajduje się stary zadrzewiony cmentarz na którym zachowało się tylko kilkanaście grobów i gdzie dawniej stał pierwszy drewniany kościół miejski. Brukowana Storgatan sprowadza w dół do głównego placu miejskiego: Torget. W jego górnej części znajduje się skwer z niewielką fontanną projektu Folke Dahlberga i szpalerem platanów. Pomyśleć, że w trakcie urządzania tego kameralnego zielonego ogródka doszło pomiędzy lokalnymi politykami do poważnego sporu dotyczącego sposobu umieszczenia ławek. Do tego stopnia, iż jedna z nich podpisana została imieniem i nazwiskiem i w ten sposób niejako "zarezerwowana" w pasującym właścicielowi miejscu. Po wschodniej stronie placu stoi czerwony budynek miejskiego ratusza (3). Zbudowany został w 1780 roku po wielkim pożarze miasta. Najciekawszym elementem fasady jest umieszczona ponad zegarem herbowa figurka kowala uderzającego w dzwon o każdej pełnej godzinie w ciągu dnia. Rynek i sąsiednie uliczki w układzie szachownicowym cechują się zwartą zabudową o charakterze małomiasteczkowym. Dobrym przykładem drewnianej architektury jest reprezentacyjny budynek w południowej pierzei mieszczący dzisiaj aptekę. Szeregowe domy drewniane zachowały się również w dolnej części Storgatan. Wzdłuż tej ulicy można zejść w kierunku przystani i terenów zielonych nad brzegiem jeziora Alsen. Przy placu nad kanałem stoją stare magazyny przekształcone na sklepy i galerie sztuki. Na środku znajduje się niewielka muszla koncertowa a na nabrzeżu cumują statki wycieczkowe.
Rejsy okrężne na statku MS Wettervik odbywają się 2 razy dziennie do mostu Stora Hammarsbron i z powrotem. Tura trwa półtorej godziny i kosztuje 140 SVK (dzieci do 12 roku życia bez opłat). Istnieje też możliwość połączenia tej wycieczki ze zwiedzaniem zamku Stjernsund (220 SVK). Kontakt pod telefonem 070 977 02 63, e-mail: info@wettervik.se
Kontynuując wycieczkę wzdłuż brzegów jeziora Alsen obok dawnego budynku łazienek dotrzemy do mostu wiszącego prowadzącego na niewielką wysepkę Borgmästareholmen (5).
Łazienki na nabrzeżu jeziora Alsen |
Znajduje się tam plaża, kąpielisko i plac zabaw dla dzieci. W parku nad brzegiem jeziora stoi też najstarszy dom w mieście, niewielka kryta darnią chatka z wysokim ceglanym kominem zwana Sager Stuga (4). Chyba jedyna, która przetrwała wielki pożar z 1776 roku, ponieważ wiatr akurat zmienił kierunek. Altanka w sposób dobitny pokazuje jak w ciągu 250 lat zmieniły się standardy życia w Szwecji. Promenada ciągnie się ku wschodowi w okolice nowej hali kongresowej i centrum kultury Sjöängen, której otwarcie planuje się na jesień tego roku. Dalej na wschodzie rozciąga się dzielnica Stavahagen. Przy końcu Hagavägen jest wejście do skansenu (6). Z przystani można tu również dotrzeć turystyczną kolejką. Ogród założono w 1933 roku. Znalazły się tutaj liczne stare obiekty przeniesione z miasta i jego okolic. Obejrzeć można m.in. komorę celną z 1780 roku, spichlerze z Olshammar, domek żołnierza z Rude, saunę z Tiveden, kilka starych domków z Askersundu, szopę dla owiec, suszarnię lnu, altanę rekreacyjną i pompę wodną. W budynku zwanym Klockaregården mieści się kawiarnia i sklep z pamiątkami. W sezonie działa też mini-ogród zoologiczny ze zwierzętami gospodarskimi. Od północy ze skansenem sąsiaduje park leśny Stadsparken ze starymi okazami drzew, miejsce spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. Rezerwat przyrody - jeden z dwóch w granicach miasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz