[0 km] Początek szlaku na łące Mora Äng (1) - miejscu gdzie odbywały się średniowieczne koronacje królów szwedzkich. Teren ten położony jest na granicy obecnych gmin Knivsta i Uppsala przy drodze nr 1060 nad rzeką Storån. Do miejsca uroczystości przylegała łąka kośna Ängsvaktartorp uprawiana przez strażnika tego terenu. W dawnych wiekach przebiegała tędy granica dwóch krain tworzących pierwotną domenę Swewów: Tiundalandu i Attundalandu. Niewielka dziś rzeka stanowiła natomiast fragment drogi wodnej wiodącej do jeziora Mälar i Bałtyku. Skrajem łąki prowadzi dziś dalekobieżny szlak pieszy Upplandsleden.
Na miejsce kursuje linia autobusowa 102 z Uppsali do Knivsty (przystanek Lagga Vägskal lub Ängsvaktarstorp).
Koronacja królewska na Mora Sten |
Zachowane kamienie Mora Stenar |
W kierunku północnym.
[1 km] 2 km w prawo gospodarstwo i ogrody Linnés Hammarby (2). Park kulturowy. Karol Linneusz zakupił tą posiadłość w 1758 roku jako profesor uniwersytetu w Uppsali. Prowadził tutaj eksperymenty związane z uprawą roślin i rolnictwem.
Wprowadzał do siewu egzotyczne gatunki. Dla przykładu przed domem uczonego do dzisiaj rosną dwa okazy jabłoni syberyjskiej (Malus baccata), której nasiona otrzymał Linneusz od fińskiego pastora Eryka Laxmana, który podróżował na skraj Rosji w 1765 roku. Główny dwukondygnacyjny budynek pochodzi z 1762 roku i obecnie wystawione są w nim pamiątki po słynnym przyrodniku. Prócz licznych portretów zwracają uwagę szkice roślin z zielnika naklejone na ścianie pracowni na podobieństwo tapety. Oryginalna kolekcja naturaliów znajduje się w specjalnej altance położonej w ogrodzie na tyłach rezydencji. W bocznym skrzydle znajduje się natomiast wystawa ukazująca historię miejsca. Ogród otaczający posiadłość ma zróżnicowany charakter. Obejmuje ozdobne klomby w barokowym stylu zwane hortus uplandicus, park z gatunkami roślin cieniolubnych, warzywniak, a także sad z gatunkami starych jabłoni.
Pracownia Linneusza w Hammarby |
Kompleks jest dostępny przez cały rok bezpłatnie. Wystawy i muzea otwarte są w letnim sezonie od wtorku do niedzieli w godzinach 11-17 a w maju i we wrześniu tylko od piątku niedzieli w podobnych ramach czasowych. Wstęp do głównego budynku tylko w grupach minimum 10-osobowych. Opłata 80 SVK dla osób dorosłych, bezpłatny wstęp dla dzieci i młodzieży do 17 roku życia.
Kontynuujemy jazdę wzdłuż drogi 1060 pod wiaduktami autostrady Sztokholm-Uppsala.
[2 km] W prawo do kniei Norra Lunsen (3 km). Rezerwat przyrodniczy. Liczne bagna i torfowiska. W środku lasu na polanie stoi stara chatka myśliwska, w której możliwy jest turystyczny nocleg. Szlaki turystyczne.
Wieża kościoła w Danmark |
Przed mostem odgałęzia się w lewo droga do Sävja (3 km) - osiedla podmiejskiego a kiedyś drugiej posiadłości Karola Linneusza (5) zakupionej tak jak Hammarby w 1758 roku. Bardziej skromne i rustykalne obejście służyło mu jako schronienie w ostatnich latach życia. Obecnie mieści się tutaj stylowa kawiarenka i wystawa rekonstruująca XVIII-wieczne wnętrza. W kierunku Uppsali prowadzą piesze szlaki przechadzkowe zwane herbationer. Po zachodniej stronie miejscowości niewielki zagajnik Näntuna na trasie naukowych spacerów Linneusza. Obecnie rezerwat przyrodniczy.
Przy rondzie w Sävja obok supermarketu ICA stacja benzynowa INGO.
[11 km] Centrum Uppsali - wjazd od południa wzdłuż Kungsgatan.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz