Translate

środa, 15 marca 2017

Listerlandet część północna


Północna część miniaturowego regionu na południu Blekinge. Najwyższe wzniesienie na tym terenie, kilka rybackich wiosek a w głębi lądu płaska rolnicza równina pełna wiatrowych farm. Pamiątki historyczne. Trasa biegnie drogami lokalnymi.


Z Nogersund wracamy drogą nr 123 w kierunku Hälleviku. Nie zjeżdżamy na wybrzeże do centrum miejscowości, tylko odbijamy w prawo za główną drogą. 
[18 km] Lassabo. W lewo biegnie dalej droga 123 którą można w najkrótszy sposób powrócić do Sölvesborga. Jedziemy dalej prosto w kierunku Hörvik. Trasa okrąża od zachodu lesisty masyw Listerhuvud (84 m n.p.m.). Bocznymi drogami w prawo można się wybrać na pieszą wędrówkę do rezerwatu przyrody.
[19 km] Przy drodze malutki pensjonat Lilla Gården w starym gospodarstwie z XIX w. Za nim droga do parkingu pod wzgórzem Getabjär (70 m n.p.m.). Szlaki piesze i rowerowe.
Dwa pokoje 4-osobowe z prywatną łazienką, WC, tarasem i odbiornikiem TV. Internet bezprzewodowy. 395 SVK od osoby. Kontakt telefoniczny: 045 61 33 11, e-mail: lillagarden@live.se
Przystań żeglarska w Hörviku
[21 km] 1 km w prawo Hörvik. Wieś rybacka nad brzegiem Bałtyku - kąpielisko z malowniczą plażą po północnej stronie wzgórza Listershuvud (1). Port z dużym betonowym falochronem. Wędzarnia ryb. Na południe od wsi piętrzą się morenowe klify na których geolodzy dopatrzyli się na różnych poziomach kilkunastu dawnych wałów brzegowych usypanych z kamieni i znaczących kolejne etapy powstawania Bałtyku. Ciekawostką wzgórza Listershuvud jest także jaskinia Hallahåle, najdłuższa w Blekinge (ok 200 m korytarzy). Dla przeciętnego turysty jest ona niestety niedostępna, gdyż wejście do niej znajduje się we wnętrzu prywatnej studni. W pobliżu brzegu źródło słodkiej wody zwane Engelska Källan z którego z pewnością korzystali angielscy marynarze w czasie wojen napoleońskich. Kilka ślepych wąwozów rozcina wschodnie zbocze. Wzgórze porasta las grabowy - jeden z największych w Szwecji. Z nagiego wierzchołka rozpościera się widok na morze oraz znajdującą się w oddali wyspę Hanö. Z Hörvik droga na południe do Krokås.
Kamieniołom Spraglehall
[22 km] 1 km w prawo Krokås. Dawna wieś rybacka. Kilka starych domków stoi przy malowniczej przystani. Zabudowa letniskowa ciągnie się wzdłuż drogi do Hörvik. Na północ od wsi na cyplu rezerwat przyrody Spraglehall (2). Polodowcowe wzgórze z widokiem na Bałtyk. W latach 1910-1920 działały tutaj kamieniołomy granitu wysyłanego na eksport do Niemiec. Wiele z ulic Berlina czy Hamburga jest zbudowanych z surowca pozyskiwanego właśnie tu.
[24 km] Mjällby Ljunga. W prawo droga do wioski Tocken. Na cyplu Kållenabben podmokłe łąki z rzadkim gatunkiem lilii zwanej w Polsce szachownicą kostkowatą (Fritillaria meleagris). Duże fioletowe kwiaty w kształcie kielicha.
[26 km] Mjällby. Największa miejscowość w regionie. Zakłady przetwórstwa ziemniaków Lyckeby Starch AB oraz producent grzejników TitanX. Wokół osady liczne farmy wiatrowe. Po północnej stronie zabudowy widoczny z daleka kościół parafialny (3) z wysoką wieżą w stylu gustawiańskim. Wzniesiony został w latach 1788-1791 z inicjatywy posła Knuta Perssona zwanego "królem Mjällby" na miejscu starej romańskiej świątyni. Wielki krucyfiks triumfalny z tego kościoła trafił do muzeum länu Blekinge w Karlskronie. Wewnątrz pozostał natomiast ufundowany przez Tage Totta, pana na zamku w Sölvesborgu, XVII-wieczny trzypiętrowy ołtarz. Obecnie umieszczony jest w iluzjonistycznej ramie wykonanej metodą grisaille. Główny obraz przedstawia ustanowienie Eucharystii natomiast w predelli obejrzeć można 4 portrety ojców kościoła (św. Ambroży, św. Augustyn, św. Hieronim i św. Grzegorz). Z późnego renesansu pochodzą także ambona oraz chrzcielnica. Kościół otoczony jest cmentarzem, w sąsiedztwie są też budynki parafialne oraz stara szkoła.
STACJA BENZYNOWA: Preem, Listervägen 2. Duży kompleks z warsztatem, myjnią i sklepem. W pobliżu supermarket Extra
Z Mjällby drogą 123 można wrócić do Sölvesborga (8 km). Można także udać się jeszcze drogą na północ w kierunku Norje.
Kurhan Skebbas Rör
[29 km] Rozciągnięta wzdłuż drogi wieś Lörby. Na zachodzie w zagajniku wśród łąk ukryty jest stary cmentarz Klockskog Kyrkogård (4). W czasach prehistorycznych było tu pogańskie miejsce kultowe, potem wybudowano drewniany kościół. Cmentarz pozostał daleko od osad ludzkich, ale jeszcze w XIX wieku pochowano tutaj kilka ofiar epidemii cholery. 
1 km w prawo Djupekås. Wioska rybacka nad brzegiem morza. W płytkiej zatoce łowisko ryb słodkowodnych takich jak pstrąg, sieja czy szczupak. W lipcu i sierpniu w miejscowych wodach kwitnie na czerwono przetacznik zwany Dikesveronika (Veronica catenata).
[30 km] Lörbyskog. Duża przemysłowa stacja Statoil. W lasach na północnym wschodzie cmentarzysko z epoki żelaza Skebbas Rör (5). Kamienne kurhany. W pobliżu pozostałości prehistorycznej osady rolniczej.
Droga zakręca ku zachodowi zgodnie z linią wybrzeża. 
[32 km] Furumon. Po zachodniej stronie drogi duże bagno Ysane Mosse.
[34 km] Rondo w Norje na trasie głównej.               

1 komentarz: