Translate

czwartek, 16 marca 2017

Z Sölvesborga do Pukavik starą i nową drogą


Najszybciej można dziś tą odległość pokonać za pomocą nowo wybudowanego odcinka autostrady E22. Z węzła Sölvesborg Öst do węzła Björkenäs dotrzemy bezkolizyjnie w ciągu 7 minut. Poniższe propozycje uwzględniają jednak dwie drogi biegnące przez centra miejscowości. Nowsza prowadzi bliżej wybrzeża a starsza podnóżami wzgórz Ryssberget. Można połączyć oba warianty odbywając wycieczkę wokół nieistniejącego już płytkiego jeziora Vesan.

Aby pojechać w kierunku Pukavik odcinkiem drogi wzdłuż wybrzeża biegnącym przez Norje należy wyjechać z Sölvesborga wzdłuż Snapphanegatan i Sölvevägen, podobnie jak wybierając się w kierunku Listerlandet. Kontynuujemy drogę prosto przez Sölve.
[151 km] Skrzyżowanie z poprzeczną drogą nr 123. W prawo prowadzi w kierunku Mjällby a w lewo do węzła autostradowego Listerlandet. Jedziemy prosto za drogowskazem na Karlshamn.
Droga lokalna prowadzi długi czas równolegle do trasy szybkiego ruchu. Po lewej widok na zalesione wzgórza Ryssberget. Przy drodze kilka tradycyjnych gospodarstw rolnych. 
[154 km] Ysane. Stacja benzynowa Pump. Po lewej stronie drogi kościół parafialny św. Gertrudy (1). Powstał w XIV wieku, ale obecną formę uzyskał w 1862 roku. W prezbiterium zachowały się stare freski Nilsa Håkanssona w tym Wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ołtarz główny z ludową płaskorzeźbą przedstawiającą zmartwychwstanie Chrystusa. Gesta Danorum. Ballada ta opowiada o parze kochanków Hagbardzie (Habor) i Signildzie (Signe) zabitych w wyniku intrygi. On został powieszony, ona spłonęła żywcem w więzieniu. Na terenie lasu znajdziemy grobowiec z epoki brązu zwany Signilds Bur (Klatką Signildy) oraz wielki stary dąb Hagbards Ek (2) o grubości 729 cm w pierśnicy. 
Dąb Hagbarda
Na północ od wsi rozciąga się kompleks leśny powiązany ze znaną skandynawską legendą opisaną w kronice
[155 km] Po prawej pola Rosenlund wykorzystywane jako pole namiotowe w trakcie festiwalu rockowego w Norje.
Bliższe szczegóły dotyczące warunków zakwaterowania i rezerwacji na stronie web: http://www.rosenlundscamping.com/
[156 km] Petersborg. Po lewej dawna fabryczka skrobi i gorzelnia zamknięta w latach 60-tych kiedy zakazano prywatnej destylacji. Po drugiej stronie szosy również nie działająca już dawna stacja straży pożarnej (szary barak). W tej okolicy do 1742 roku było miejsce publicznych egzekucji. Na łąkach Sunnansund dokonano ciekawego odkrycia niezliczonych rybich kości, które były tutaj przetwarzane w okresie mezolitu na potrzeby społeczności. Jest to miejsce w ktorym po raz pierwszy dokonano fermentacji ryby, czyli szwedzkiej specialite de la maison.
[158 km] Norje. Duża osada na obu brzegach kanału Vesan w przeszłości żeglownego i odwadniającego dawne jezioro. Od 1998 roku na łąkach nad brzegiem Bałtyku odbywa się latem jeden z największych w Europie festiwali rockowych na którym występowały tak uznane kapele jak Aerosmith, Alice Cooper, Deep Purple, Def Leppard, Europe, Gun's'n'Roses, Scorpions, Uriah Heep, Whitesnake, ZZ Top. Dwa z wymienionych będą gośćmi estrady także w 2017 roku. Zgadnijcie którzy. 
Plakat festiwalu rockowego w Norje
Po południowej stronie kanału znajduje się zabytkowy ceglany budynek sądu ziemskiego (Tingshus, 3) z końca XVIII w. Wokół kilka drewnianych domostw z charakterystycznymi ażurowymi werandami, m.in. dawna karczma służąca do obsługi klientów trybunału. W budynku znajduje się niewielka wystawa lokalna, punkt informacji turystycznej oraz siedziba miejscowego towarzystwa kulturalnego.
NORJE TURISTBYRÅ, Norjevägen 14, tel. 045 63 20 01, norjeturism@norje.net, pomocne zwłaszcza w czasie festiwalu rockowego
Po północnej stronie kanału w sosnowym lesie kąpielisko i plaża nad Bałtykiem. Po lewej stronie drogi stacja benzynowa Statoil.  
W czasie festiwalu rockowego w różnych miejscach Norje oraz w okolicy uruchamia się tymczasowe kempingi. Ceny oraz warunki są zróżnicowane. Jeden z placów przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Szczegóły na stronie http://www.swedenrock.com/festival/boende/campingar   
Oprócz tego jest w miejscowości jeden stały kemping Norje Boke, znajdujący się w południowo-wschodniej letniskowej dzielnicy o takiej właśnie nazwie. Otwarty od połowy kwietnia do połowy września. Teren jest podzielony na dwie części. Duży kwadratowy plac funkcjonuje głównie w czasie festiwalu, właściwy areał pola biwakowego ciągnie się ku plaży na wybrzeżu. Przy plaży restauracja wraz z parkietem tanecznym. Przy recepcji sklep ze świeżym pieczywem. Domki kempingowe wynajmowane na tygodniowe turnusy, miejsca na namioty i karawany. Tor minigolfa. Cena miejsca 235-290 SVK w zależności od sezonu (wraz z energią elektryczną). Rezerwacja telefoniczna: 045 63 10 26, za pośrednictwem e-mail: bokning@norjebokecamping.com lub przez formularz na stronie: http://www.norjebokecamping.com/
Schronisko turystyczne Kura i Kurran, Norjevägen 18 w niewielkim budynku, który kiedyś pełnił rolę aresztu sądowego. Przed wejściem betonowy parking. Sale zbiorowe na parterze i pokoje prywatne na poddaszu. Wspólna kuchnia, łazienki i WC. Informacja i rezerwacja pod nr telefonu: 073 335 78 22, poczta mailowa: bokning@kuraikurran.se
Dawna karczma w Norje
[160 km] Örnavik. Parking przydrożny z WC i tablicami informacyjnymi. Widok na płytkie wody zatoki Hanöbukten zwanej w tej części Pukavikbukten. Po drugiej stronie akwenu kominy zakładów chemicznych w Mörrum.
[162 km] Przekraczamy most na potoku Östra Orlundsån (stary kamienny po lewej stronie). Pukavik
Aby dotrzeć do Pukavik starą drogą w głębi lądu należy z Snapphanegatan skręcić w lewo na wysokości stacji benzynowej INGO. Kontynuujemy jazdę północną obwodnicą Sölvesborga (Blekingevägen).
[150 km] Węzeł Sölvesborg Öst. Nie zjeżdżamy na autostradę tylko jedziemy dołem pod wiaduktem a następnie w lewo w kierunku Gammalstorp.  
Po prawej ręce mamy otwarty krajobraz podmokłych łąk. Po lewej zalesienia na zboczach Ryssberget. Wkrótce w Gummarp dobiega równoległa linia kolejowa za którą na stoku pagórka ceglany dom wiejski Hulta Gård. Podążamy teraz odcinkiem starego traktu Värendsvägen wiodącego z wybrzeża w kierunku länu Kronoberg.
[155 km] W prawo droga do Ysane (2 km). Prowadzi ona dawnym dnem jeziora i w połowie odległości przekracza mostem na palach kanał Vesan. Specyficzna konstrukcja sprawia, że w czasie przejazdu grunt wydaje się trząść i zapadać. Teren stanowi depresję sięgającą 1,3 m p.p.m. Akwen został zmeliorowany w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku i stanowi doskonały areał rolniczy. Na żyznych czarnych ziemiach uprawia się tu głównie ziemniaki i pszenicę durum. 
Vesan
[156 km] Gammalstorp. Wieś najbardziej znana jest z kościoła (4) położonego na dawnej wyspie jeziornej. Pierwszą świątynię wznieśli Wikingowie już w XII w. Obecny kościół kamienny zbudowano w latach 1790-1793. Klasycystyczny ołtarz z Okiem Opatrzności w zwieńczeniu przedstawia Ostatnią Wieczerzę (górna część kompozycji przedstawiająca zmartwychwstanie znajduje się w kościele w Ysane). Warto też spojrzeć na portret "wesołej wdowy" Katarzyny Elfdalii, która poślubiła kolejno trzech miejscowych pastorów. Przy linii kolejowej ruiny dawnej gorzelni.
[157 km] Hålabäck. W lewo odgałęzienie drogi do Kyllinge podnóżami Ryssberget. Ten tektoniczny zrąb oddzielający Blekinge od Skanii wznosi się na wysokość około 150 m nad poziom równiny. Wzgórza porasta największy kompleks lasu bukowego w Szwecji. 
Z Ebbalycke (2 km) można podejść na grzbiet nad znane wśród wędkarzy jezioro Grundsjön (5). 
1 km dalej odgałęzia się droga do Ryssberget Stugby (6) - położonego wysoko na stoku największego w Szwecji zorganizowanego osiedla wczasowego budowanego na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Znakowany czerwono szlak spacerowy prowadzi dawnymi drogami leśnymi zaznajamiając z architekturą osiedla oraz pozostałościami dawnego użytkowania (ruiny domków, kamienne murki).
4 km Bjäraryd. Osobliwością miejscową jest dzwonek sygnałowy zawieszony pomiędzy pniami starego dębu. Na stoku wzgórz stara strzelnica.
[159 km] Przy skalnym ryglu przekraczamy linię kolejową. Zaraz za nią po prawej dawny majątek ziemski z czasów duńskich Ryedal Säteri (7). 
[161 km] Agerum. Most nad potokiem Västra Orlundsån, który wraz z kanałem Möllebjörke stanowił północne odwodnienie jeziora Vesan. Droga kluczy przekraczając w końcu szerokie łąki Vika obok osady z młynem. W tej okolicy zlokalizowano miejsce egzekucji okręgu Lister Härad. Ostatnia głośna rozprawa miała miejsce w 1854 roku kiedy to skazano na ścięcie i powieszenie trucicieli Håkana Bollmana i Bengtę Svensdotter. Na miejscu kaźni jest obecnie głaz pamiątkowy z wyrytym toporem katowskim.
[164 km] Pukavik. Trasa główna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz