Translate

wtorek, 21 lutego 2017

Karlsborg część 3



KARLSBORG [212 km] / 3,5 tys. mieszkańców
Pomimo niewielkiej w sumie liczby mieszkańców zabudowa Karlsborga ciągnie się na przestrzeni kilku kilometrów od Hanken na północy po Åsen z lotniskiem wojskowym na południu. Wynika to z typowo "skandynawskiego" położenia osady na przesmyku między dwoma jeziorami, przy węźle wodnym. Osią miasta jest główna droga 49 nie omijająca centrum i nosząca na tym odcinku nazwę Storgatan. Przy ulicy mieszczą się najważniejsze sklepy, dawna stacja kolejowa i budynek urzędu gminy. Do przechadzek zapraszają też długie widokowe wybrzeża wzdłuż których ciągną się promenady. 
W północnej dzielnicy nieco na uboczu znajduje się nowy kościół zwany Tacksägelsekyrka (1) zbudowany w latach 1983-84. Wnętrze przypomina trochę galerię sztuki abstrakcyjnej na czele z "pikselowym" dziełem ołtarzowym przedstawiającym cudowne światło. Planowano przeniesienie tutaj siedziby miejscowej parafii z kościoła garnizonowego w twierdzy, ale na przeszkodzie stanęło chyba to zbyt peryferyjne położenie. Świątynię otacza zaciszny leśny cmentarz. 
Dom strażnika nad Kanałem Gotajskim
Właściwy Karlsborg zaczyna się od przeprawy przez Kanał Gotajski. Obecny most zwodzony powstał w 1987 roku i jest już czwartym na tym miejscu. Otwierany jest w ciągu sezonu co pół godziny z wyjątkiem 12, 13 i 16. Po północnej stronie zwrócimy uwagę na żółty drewniany domek z elementami stylu skandynawskiego. Zbudowany w 1899 roku. Obecnie jest tu sklep z rękodziełem artystycznym, ale dawniej mieścił posterunek przy przeprawie. Poniżej domku nad samą wodą ustawiono kotwicę jednego ze statków pływających kiedyś po Kanale Gotajskim. Od strony przekopu zachował się także napis "Rödesund". Tak do 1832 roku nazywano obecny Karlsborg a do dziś określa się tym mianem tą część miasta oraz drugi z przesmyków wodnych łączący Wetter z jeziorem Bottensjön. Nabrzeża po obu stronach tworzą obecnie spore centrum turystyczne. Jest tu przede wszystkim marina. Po południowej stronie znajduje się punkt tankowania łodzi. Wokół są bary, restauracje, obiekty noclegowe, altany i inne urządzenia do obsługi jednostek korzystających ze szlaku wodnego. Na południowym brzegu znajduje się czynny do dzisiaj, utrzymany w ciemnych brązach Kanalhotellet (2). Historyczny budynek w stylu szwajcarskim zbudowany został w 1894 roku przez szwedzkich emigrantów pracujących wcześniej za prezydentury Grovera Clevelanda jako służba w Białym Domu. 
Storgatan przekracza drugą naturalną cieśninę (most drogowy i kładka). Z tego miejsca rozpoczyna się promenada wzdłuż brzegów Wetteru. Nieopodal jest Rödesundstorget - dawny plac w centrum wsi, obecnie ważny punkt handlowo-usługowy z hotelem miejskim, supermarketem i kilkoma innymi sklepami. Wędrując dalej brzegiem Wetteru mijamy kościół protestancki (Pingstkyrka) oraz niewielki pomost na skraju sosnowego lasku. Z kąpieliska widok na dwa zalesione ostrowy Lindön i Pukön. Promenada kończy się przy drewnianej platformie w południowej części zatoki. 
Domek warty i fosa Blängen na przedpolu twierdzy
W tym miejscu stoi niewielki drewniany domek strażników (Högvakten, 3) położony już na przyczółku twierdzy. Drogę flankują dwa kamienne słupy. Nad wejściem charakterystyczny kartusz z halabardą i dwoma skrzyżowanymi bagnetami. To jeden z rozpoznawalnych a wręcz emblematycznych elementów tutejszej fortecy. W głąb lądu ciągnie się podłużny staw - dawna fosa zwana Blängen. Do twierdzy na półwyspie Vanäs już stąd dwa kroki. Kärlekstigen prowadzi stąd do Södra Torget - niewielkiego acz ładnie urządzonego skweru z prostą fontanną przy końcu Storgatan. W jego pobliżu mieści się kryta pływalnia i duże centrum sportowe Moliden z oświetlonym torem biegowym. Dalej na zachodzie w Södra Skogen znajduje się druga duża marina (4) w Karlsborgu otwarta na jezioro Bottensjön. Do centrum wrócić można ścieżką wzdłuż brzegów akwenu z pięknymi widokami na wyrastające na drugim brzegu wzgórze Vaberget (224 m n.p.m.). 
             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz