KARLSBORG [212 km] / 3,5 tys. mieszkańców
Ta rozciągnięta wzdłuż jeziora Wetter osada wyrosła w cieniu wielkiej twierdzy wojskowej. O jej powstaniu zadecydowały wydarzenia z 1809 roku, kiedy to Szwecja przegrała wojnę z Rosją i straciła duże terytoria na wschodzie. Palącym problemem stała się kwestia obrony kraju przed ewentualną inwazją agresywnego państwa carów. Uznano, że długie wybrzeże Bałtyku będzie zbyt trudne do utrzymania, zadecydowano więc, że właściwym teatrum walki będzie centrum kraju i w tym celu postanowiono wznieść łańcuch fortyfikacji. Na półwyspie Wanäs w pobliżu wsi Rödesund postanowiono zlokalizować rdzeń twierdzy z ewentualną rezydencją władcy, siedzibą rady stanu oraz pomieszczeniem na skarb państwowy. W 1932 roku miasto i twierdza otrzymało imię króla Karola Jana XIV. Do dziś określa się też Karlsborg mianem rezerwowej stolicy, pomimo że niebezpieczeństwo minęło a fortecę częściowo zdemilitaryzowano sprowadzając do funkcji trochę może niezwykłej atrakcji turystycznej. Wojskową przeszłość miasteczka kontynuuje miejscowy garnizon, a także ośrodki tresury psów policyjnych oraz gołębi pocztowych.
Połączenie kolejowe do Karlsborga funkcjonowało do 1986 roku (bocznica z Tibro i Skövde). W związku z wyludnianiem się miejscowości i co raz niższą rentownością linia została zamknięta. Plany jej reaktywacji pozostają na razie w sferze dyskusji teoretycznych. W stojącym przy głównej ulicy Storgatan budynku stacji mieści się obecnie restauracja San Remo. W sąsiedztwie znajduje się natomiast nowszy budyneczek z pomieszczeniami lokalnego dworca autobusowego. Autobusy odjeżdżają stąd do Skövde i Tibro oraz Sätra przez Forsvik i Undenäs. Przystają też autobusy dalekobieżne relacji Sztokholm - Lidköping, którymi dojechać można m.in. do Askersundu.
Stylowy parowiec M/S Sandön kursuje na trasie Karlsborg - Töreboda. Komunikację powrotną zapewniają bezpłatne autobusy. Rejs trwa 4 i pół godziny i odbywa się w letnie wtorki. Statek cumuje na nabrzeżu kanału przy restauracji Idas Brygga. Cena 480 SVK, dla dzieci od 6 roku zniżka 50%, młodsze dzieci płyną za darmo. W piątki i soboty na tej najstarszej jednostce kursującej po Kanale Gotajskim odbywają się imprezy taneczne. Szczegóły na witrynie web: http://www.mssandon.se/, tel: 070 21 45 254, e-mail: bokning@mssandon.se. Szybka łódź m/y Modig utrzymuje połączenie z Motalą po drugiej stronie jeziora Wetter. Rejsy w sezonie letnim (od 3 lipca do 11 sierpnia) w poniedziałki i piątki o 10, w środy o 17. Cena 600 SVK za osobę dorosłą. Wskazana wcześniejsza rezerwacja. Tel 050 15 14 70, e-mail: info@gotakanal.net, strona web: http://www.gotakanal.net/
Najdogodniejszy parking przy przystani na Kanale Gotajskim znajduje się w Öltappen jakieś 200 m na północ od mostu zwodzonego przy miejskim kąpielisku i niewielkim stawku z fontanną. Na dwie godziny można zostawić auto na parkingu przy restauracji Idas Brygga na nabrzeżu. Kilkadziesiąt miejsc postojowych znajduje się wzdłuż Strandvägen po wschodniej stronie miasteczka przy plaży nad Wetterem. Można też skorzystać z centralnie położonego parkingu przy Kungsgatan. Zwiedzający twierdzę poszukać mogą miejsc postojowych bliżej obiektu przy Strandvägen lub Sjukhusvägen.
STACJE BENZYNOWE: OKQ8, Norra Vägen (potocznie Askersundsvägen), w północnej części miejscowości w sąsiedztwie kempingu i ronda, otwarta od 6-21. Preem, Södra Vägen 9, samoobsługowa, sklepik i stanowisko wyważania kół oraz parking dla autokarów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz