Obecna trasa ekspresowa E22 biegnie w głębi lądu zostawiając na boku główne miejscowości. Równolegle do dwupasmowej szosy prowadzi stary szlak drogowy (Gamla Riksvägen) łączący główne miejscowości w tej części Blekinge jak również linia kolejowa Karlshamn-Karlskrona. Atrakcje znajdują się często nieco dalej od samego traktu przy bocznych drogach - bliżej wybrzeża leży piękny zwierzyniec w Eriksbergu, a w głębi lądu rozciągają się urozmaicone krajobrazowo tereny z jedną z najpiękniejszych dróg wiejskich w Szwecji.
Wyjazd z centrum Karlshamnu ulicą Ronnebyvägen odbiegającą od staromiejskiej obwodnicy w okolicach teatru. Po prawej nad samym morzem wypoczynkowa dzielnica Kollevik z kąpieliskiem i kempingiem. Po lewej tarasowa zabudowa na stoku wzgórza Pengaberget.
[180 km] Lindenborg. Przejeżdżamy pod wiaduktem linii kolejowej Karlshamn-Karlskrona. W prawo nad otoczone lasem niewielkie jezioro Lindenborgssjön o skalistych brzegach. Łowisko pstrąga.
[183 km] Tokaryd. Węzeł drogowy Karlshamn Öst. Do tego miejsca można dojechać wyjeżdżając z Karlshamnu przez obwodnicę biegnącą po północnej stronie miasta. W prawo zjazd na ekspresówkę. Prosto stara droga regionalna zwana Gamla Riksvägen.
[184 km] Aplakärr. 4 km na zachód Granefors. Nad rzeką Mieån istniała tutaj od XVIII wieku huta miedzi sprowadzanej na miejsce nawet z Falun. Zachował się kompleks ceglanych budynków fabrycznych w części funkcjonujących dalej jako magazyn industrialny.
[185 km] Hällaryd. Centrum osady leży na łagodnym stoku wzgórza po lewej stronie drogi. Otoczony cmentarzem parafialnym okazały kościół neoromański (1) z nawą na planie kwadratu z 1878 roku. Po północnej stronie zachowały się resztki fundamentów dawnej średniowiecznej świątyni. Wewnątrz mieści się neogotycki ołtarz z białymi posągami aniołów oraz utrzymane w podobnym stylu organy firmy Setterquist. W tylnej części nawy wisi portret pastora Matsa Jörgena Kocka wraz z rodziną, który ufundował także drewniany krucyfiks oraz pięknie zdobioną chrzcielnicę datowaną na 1649 rok.
Na północ odgałęzienie drogi do Halahult (13 km, patrz niżej). Po drodze w okolicy Persgärde kilka leśnych obszarów chronionych. Bory sosnowe i lasy bukowe nad brzegami niewielkich polodowcowych jezior.
Kościół neoromański w Hällaryd i ołtarz z kościoła w Åryd |
[186 km] Trensum. W dół wzgórza prowadzi droga w kierunku przystani białej floty i mariny w Matvik (4 km). Z nabrzeża rozciąga się widok na wyspy szkierowe. Na pierwszym planie zabudowana jednorodzinnymi willami wysepka Kälvö.
MF Vindskär i MF Tuva pływają w sezonie letnim na wyspy archipelagu karlshamnskiego (Tjärö i Tärnö) oraz na nabrzeże w Karlshamnie. MF Anemon od kwietnia do października utrzymuje połączenia z mniejszymi przystaniami na archipelagu (Hallö, Ekö, Joggesö, Tärnö, okazyjnie też Östra Bokö i Fölsö). Bilety zakupuje się na pokładzie. Honorowane są karnety 20-przejazdowe oraz karta Blekinge Trafiken.
[190 km] Åryd. Centrum miejscowości na lewo drogą pod górę. Ponad doliną rzeczki Årydsån wznosi się elegancki neoromański kościół parafialny (2) noszący w średniowieczu wezwanie św. Urszuli. Obecny zbudowany w 1873 roku charakteryzuje się przestronnym jasnym wnętrzem i symbolicznym obrazem Josefa Svanlunda w ołtarzu ukazującym Chrystusa Zmartwychwstałego. Na południu węzeł autostradowy i zatoka Guövik (1 km). Kąpielisko. Drewniany pomost i hotel w starym dworze z widokiem na Bałtyk.
2 km dalej na południe Eriksberg (3). Dawna posiadłość arystokratycznej rodziny Westfeltów zwana kiedyś Mara Gård. Obecną nazwę przyjęła od generała gubernatora Erika Ruutha, który nabył ją w 1775 roku. Jedna z największych w Skandynawii - 900 hektarowa zagroda dla dzikich zwierząt została założona w 1938 roku przez przyrodnika i producenta filmowego Bengta Berga. Od 1976 roku teren ma status rezerwatu przyrodniczego. Obecnie urządzono tutaj park safari w którym spotkać można m.in. dziki, daniele, muflony, rozmaite gatunki jeleni a nawet żubry. Oprócz wielkich ssaków bogata jest także awifauna, spotkać można liczne drobne gryzonie, nietoperze oraz owady (w tym 500 gatunków chrząszczy). Dodatkową atrakcją jest malownicze jezioro Färsksjön z okazami czerwonych lilii wodnych. Trasa wycieczki trwa około 2 godziny i biegnie przez zróżnicowane uroczyska leśne, bagienne oraz otwarte przestrzenie z widokiem na morze. Na miejscu luksusowy hotel i restauracja.
Eriksberg. Nad zatoką |
Park otwarty jest w sezonie letnim między 12.00 a 19.00 z możliwością pozostania na tym terenie do 21.00. Atrakcja jednak raczej dla finansowych krezusów. Szczególnym dowcipem może się wydać reklama towarzysząca wynajmowi terenowych wozów obsługujących teren safari za jedyne 3200 SVK plus opłaty za wstęp. "Po co jechać do Afryki skoro można do Blekinge". Tyle, że koszty takiej kilkugodzinnej wycieczki to 1/3 kosztów 10-dniowej wyprawy na czarny kontynent. Sam wstęp do zagrody to cena 180 SVK dla osoby dorosłej. Zniżki dla dzieci i młodzieży. Dzieci poniżej 8 lat mają wstęp bezpłatny. Psy mogą wjechać na teren parku jedynie w samochodzie trzymane na smyczy. Telefon 045 456 43 30, e-mail: reception@eriksberg.nu, strona web: http://www.eriksberg.nu
[191 km] Märserum. Na północ prowadzi jedna z piękniejszych i najbardziej urozmaiconych krajobrazowo dróg w Blekinge w kierunku Halahult (12 km). Z początku biegnie wśród otwartego krajobrazu wiejskiego a następnie leśnym grzbietem w pobliżu niewielkich jezior Trehörnan, Kroksjön i Bråtasjön. Przy drodze liczne wychodnie skalne oraz kamienne bloki, m.in. Tummastenen (5) gdyby nie mech wyglądający jakby dopiero co spadł z ciężarówki. We wsi Törneryd (2 km) przykłady tradycyjnej architektury wiejskiej. XVIII-wieczne rzędy zagród koncentrujące się wzdłuż drogi zachowały się też w położonej w sąsiedniej dolinie wsi Djurtorp. W starej szkole mieści się obecnie kolekcja dawnych narzędzi i sprzętu gospodarstwa domowego (hembygdsgård, 4).
Dawna szkoła w Törneryd |
12 km Halahult w centrum mikroregionu zwanego Halasjöbygd. Niewielki skansen (6) z muzeum szkolnym otwieranym na życzenie. Na zachód od wsi dawny gaj ofiarny z licznymi blokami kamiennymi na których wyryto pogańskie symbole. Odnaleźć można zarys ludzkiej stopy oraz wgłębienie przypominające dłoń.
13 km. Zachodni kraniec rynnowego jeziora Lilla Öjasjön. Kąpielisko strzeżone.
[192 km] Po minięciu przejazdu kolejowego i wiaduktu drogi szybkiego ruchu E22 powracamy na Gamla Riksvägen, w którą skręcamy na lewo za drogowskazem na Ronneby. Prosto wieś Köpergårda nad niewielką zatoką Bjärnöfjorden. Kąpielisko z piaszczystą plażą. Klify.
Przy wjeździe do wsi pensjonat agroturystyczny Stockrosen. Pokoje 2-osobowy i 4-osobowy. Śniadanie w cenie noclegu. Łazienka z sauną. Kontakt pod numerem telefonicznym 0708 28 76 30, e-mail: linda.petersson@svedala.se, ewentualnie przez stronę Facebooka
[193 km] Za wiaduktem szosy E22 otwiera się po lewej stronie widok na charakterystyczny wał skalny Dallhejaberget (7) o prawie pionowych stokach. Grzbietem prowadzi dalekobieżny szlak pieszy Blekingeleden.
[194 km] Koło przystanku Gundlatorp przekraczamy granicę gmin Karlshamn i Ronneby.
[196 km] Evaryd. W prawo droga w kierunku Järnävik i Saxemara. Inny "nadmorski" wariant dojazdu w okolice Ronneby (patrz).
[197 km] Mijamy most w zakolu szeroko rozlanej rzeki Bräkneån opływającej skaliste wzgórze Ekbacken. Nieco dalej skrzyżowanie dróg. W lewo droga do centrum Bräkne-Hoby.
Stacja benzynowa samoobsługowa St1.
Do Hoby można też wjechać kolejną drogą w lewo zaraz za wiaduktem kolejowym. Dotrzemy wtedy bezpośrednio do osady kościelnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz