Duży i płytki akwen położony na szerokiej równinie Östergotlandii stanowi węzeł hydrologiczny jako jeden z etapów kanału Gotajskiego. Na wschód od cypla Grytudden na południowym brzegu jezioro ma charakter
wąskiej rynny z licznymi wyspami. Tor żeglugowy biegnie północną częścią tej zatoki pozostawiając największe wyspy Gisselholmen, Kalvholmen czy Stora Snedholmen po lewej ręce. W części zachodniej jezioro rozlewa się natomiast w szeroki basen z zatoką wrzynającą się daleko na południe w kierunku Linköpingu. Brzegi północne są bardziej wyrównane, wyższe i silniej zalesione. Żegluga po Roxen bywa dość uciążliwa ze względu na częste porywiste wiatry i wysoką krótką falę wynikającą z konfiguracji dna. W zimie na zamarzniętej tafli popularne są bojery.
Cegielnia Lergropen
Założona w 1859 roku przez Axela von Arbina z pobliskiej posiadłości Tångestad. Do stojących na brzegu pieców wykopano kilkudziesięciometrowy kanał ułatwiający transport cegieł szlakiem wodnym. Na wzgórzu Borgsberget resztki starożytnej twierdzy lub nawet niewielkiego grodu. Pozostałości kamiennego muru. Panorama jeziora Roxen i równiny östergotlandzkiej.
Runstorp
Niewielka wioska na południe od drogi Norsholm-Grensholm. Murowany dwór z XVII wieku. Spod ceremonialnej armatki widok na przestrzeń jeziora. W głównym salonie sztukaterie przypisywane królewskim rzemieślnikom - braciom Carlo i Giovanni Carove. Portrety szlacheckie rodziny Wennerstedt. Biblioteka i kolekcja porcelany chińskiej. Obiekt w rękach prywatnych, ale istnieje możliwość zakwaterowania. W okolicy rezerwat przyrody ze zróżnicowaną mozaiką siedlisk leśnych i łąkowych. Na klifach (góry Uvberget i Klevberget) lasy szpilkowe z 200-letnimi okazami sosen i świerków.
Dwór w Runstorp |
Dymlingen
Płytka zatoka przy północnym brzegu jeziora. Niskie brzegi porastają trzciny, zarośla wierzbowe i bagienne olsy. W XIX wieku osuszono tutaj duży areał z przeznaczeniem na działalność rolniczą. Obecnie fragment ten znów został zalany. Nowe jezioro ciągnie się na zachód od Fröjerum.
Stora Snedholmen
Na wyspie jest przystań, chata, świetlica i sauna administrowana przez stowarzyszenie żeglarskie z Linköpingu.
Gibraltar
Przysiółek i cypel jeziorny o dość egzotycznej nazwie, nie przypominający jednak specjalnie skały tworzącej słupy Herkulesa. Stadnina koni islandzkich.
Pałac Grensholm i ruiny zamku Åls
Siedziba rycerska powstała tutaj już w XV wieku a jednym z jej pierwszych lokatorów był Magnus Gren członek Tajnej Rady Królewskiej i awanturnik, który w trakcie swoich wojennych potyczek przeszedł na stronę duńską i z rozkazu króla Christiana I prowadził zwycięską kampanię na Olandii. Na wzgórzu nad cieśniną Slotudden zachowała się tylko kamienna podmurówka niewielkiego zameczku Ålsborg, który został opuszczony po 1500 roku. Nowa rezydencja Grenów powstała w miejscu dzisiejszej farmy Grensholm. Najstarszym budynkiem z tamtego okresu jest wolno stojąca kaplica pałacowa z XVI wieku z różowej cegły. Nad wejściem tablica wapienna z herbami Ture Rosengrena i Mechtil Ulfsparre. Dach mansardowy. Główny dwupiętrowy budynek pochodzi z XVII w, ale został potem przebudowany w stylu karolińskim. Posiada charakterystyczny dwupołaciowy dach zwany säteritak i półkolumnowy portyk. Po obu stronach dobudowano symetryczne niższe skrzydła. Południowe jest obecnie zamieszkane przez prywatnych właścicieli - rodzinę Lagerfelt. Pałac otacza francuski park geometryczny oraz liczne zabudowania gospodarcze w tym XVIII-wieczne domki z Dalarny. Część zabudowań można wynająć.
Göten
Osiedle domków letniskowych z lat 1968-1970 na grzbiecie wzgórza Brantebrått (122 m n.p.m.). Na zachód od tej osady na niższym pagórku nad cieśniną Götudden stała jeszcze jedna starożytna twierdza z epoki żelaza. Pozostałością jest mur kamienny o wysokości 0,2-1 m.
Farsboviken
Rezerwat przyrody obejmuje rewir leśny w pobliżu gospodarstwa Farsbo na północnym brzegu. Na głazach występuje bardzo rzadki porost trzonecznica szara (Chaenotheca cinerea). W okolicach Södra Hult obserwujemy wyraźną krawędź tektoniczną - wielki uskok ciągnący się równoleżnikowo przez Östergotlandię od jeziora Wetter po zatokę Bråviken.
Willa Claryshof |
Osiedla letniskowe: Ekvik, Korsvik, Roxenbaden, Sandvik
Początek letniskom na północnym brzegu jeziora Roxen dały 3 wille wybudowane przez handlujących drewnem kupców z Linköpingu (Karlshäll, Bäckdalen i Roxvik). Obiekty powstawały w różnych latach tworząc dziś dość zwarty zespół osadniczy. Najciekawsze późniejsze realizacje to willa Gökudden z wieżyczką oraz dużą werandą, willa Haga z pięknie zdobionym gankiem oraz pawilon Roxhill przeznaczony dla emerytów. W Sandvik na południe od drogi znajduje się camping.
Teren opada amfiteatralnie w kierunku jeziora. Na brzegu plaża z pomostami. Restauracja, kawiarnia i sklep spożywczy. 10 domków czteroosobowych, miejsca dla przyczep i kamperów. Grill. Ceny przystępne. Kontakt telefoniczny: 077 11 99 199, e-mail: sandvik@caravanclub.se
Roxen ze wzgórza w Sandvik |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz