Translate

niedziela, 6 marca 2016

Z Simrishamnu do Kivik


Wyjazd z Simrishamnu na północ wzdłuż Kristianstadsvägen. Ulica brukowana drobną czerwoną kostką prowadzi przez Brunnsparken z klombami kwiatowymi, altanami i niewielką fontanną. Po prawej stary cmentarz parafialny. Za pasem lasu jedna z pierwszych w Szwecji kolonii ogródków działkowych powstała w 1916 roku. Dalej Norra Infartsvägen równolegle do płynącej rzeki Tommarpsån.
[50 km] Tobisvik - północna dzielnica Simrishamnu. Po prawej stary kamienny most najeżony kalenicami służącymi do rozbijania kry. Za mostem kąpielisko z szeroką piaszczystą plażą.
Duży kemping z kompleksowym zapleczem gastronomicznym (kawiarnia, pizzeria, lodziarnia) i 3 basenami kąpielowymi z podgrzewaną wodą (trampolina do skoków). Kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci. Obiekt otwarty cały rok. Możliwość wynajęcia 4-5 osobowego domku oraz przyczepy z węzłem sanitarnym (700-1000 SVK dziennie). Miejsce w sezonie kosztuje 250-320 SVK. Taniej w innych porach roku. Najtańszą opcją jest rozbicie namiotu na cyplu - 150 SVK. Wzdłuż plaży 2-kilometrowa ścieżka z widokiem na port w Simrishamn. Recepcja otwarta od 8 do 22, kontakt telefoniczny: 041 441 27 76, 041 441 27 70, 0709 414 106, e-mail: info@tobisvikscamping.se, strona web: http://tobisvikscamping.se
Zaraz za miejscowością po prawej parking. Poniżej skalisty cypel Vårhallen (1) z odsłonięciami kambryjskich piaskowców kwarcytycznych. Uroku miejscu dodają porzucone stare drewniane łodzie. W okolicy jest rezerwat przyrody Bäckhalladalen, gdzie odsłaniają się podobne skałki piaskowcowe. Na płaskich powierzchniach obserwować możemy kopalne zmarszczki, czyli tzw. ripplemarki świadczące o tym, że skały powstały w płytkim morzu w zasięgu falującej wody. Najciekawszym gatunkiem zamieszkującym rezerwat jest duża szara mysz popielica, która akurat w Polsce jest zagrożona wyginięciem a jej populacja w tym miejscu jest jedną z najliczniejszych w Europie. 
[53 km] Na prawo Baskemölla. Rybacka wieś o zwartej zabudowie wzmiankowana już w XVI wieku. Od lat 40-tych kąpielisko nadmorskie. Na północ od miejscowości w początku XXI wieku powstało nowoczesne ekologiczne osiedle Baskemölla Ängar. W stylizowanym gospodarstwie Tjörnedala działa galeria sztuki organizująca czasowe wystawy. W sąsiedztwie jest schronisko turystyczne i restauracja.
Nocleg w pokoju jednoosobowym 550 SVK, dwuosobowym 750 SVK, do wynajęcia możliwy też większy pokój rodzinny (350 SVK - osoba dorosła, 175 SVK - dziecko). Za dodatkową opłatą możliwość zamówienia śniadania. Telefon do recepcji: 070 682 35 08, kontakt e-mail: boka@bopabaske.se, strona web: http://www.bopabaske.se 
4 km w lewo Gladsax z resztkami średniowiecznego zamku Gladsaxehus siedziby duńskiego rodu Falk (zachowały się tylko fundamenty położone na łące w pobliżu kościoła). Kościół z późnogotycką wieżą na której średniowieczny dzwon. We wnętrzu zachowane częściowo malowidła przedstawiające sceny z Genesis (część z nich to XIX-wieczne kopie). Przed wjazdem do wsi w okolicy przysiółka Rosdala na niewysokim wzgórzu megalityczny grób kamienny tzw. stenstua
Główna droga omija Baskemölla od zachodu. Wjeżdżamy w obszar wybrzeża zwany od licznych sadów jabłkowych Äppelkusten
[56 km] Vik. Jedna z najstarszych wsi rybackich w regionie. W zatoce przystań z widokiem na wzgórze Stenshuvud. Po I wojnie światowej miały tu miejsce incydenty związane z wybuchami min spychanych na wybrzeże przez dryf morski. Na południowym wybrzeżu osobliwa formacja skalna zwana "wanną księdza" (Prästens Badkar, 2). Miejscowy wikary ponoć zażył tu kiedyś kąpieli. Prawdopodobnie jest to pozostałość dawnego wulkanu błotnego, na dnie morskim w okolicy jest więcej tego typu miejsc, ale tylko to jest doskonale widoczne. Zanurzona w wodzie misa otoczona jest okrągłym skalnym murem powstałym z osadzonych ewaporatów.
Oryginalna formacja skalna Prästens Badkar na plaży na południe od wsi Vik.
 [57 km] Po prawej pola golfowe Lilla Vik z zajazdem i restauracją.
[58 km] W lewo droga do centrum wsi Rörum. W tamtym kierunku można udać się na krótką wycieczkę nieco w bok od trasy wzdłuż Sträntevägen. Po 2 km mijamy stary "filmowy" młyn z pruskiego muru Sträntemölla. W wąwozie na północ od młyna jest dość wysoki wodospad. Droga wznosi się na pagórki morenowe. 6 km  w bok od głównej drogi nad śródleśnym jeziorem leży Gyllebo. Kąpielisko i stadnina koni XIX-wieczny pałacyk magnacki oraz ruiny starszej fortecy (3) zbudowanej przez Lauridsa Lauridsena Knoba w latach 1538-44. W otoczeniu park krajobrazowy. Własność prywatna. 7 km Östra Vemmerlöv. Stary kościół romański (4) z gotycką wieżą w stylu duńskim podpartą charakterystyczną przyporą. Wewnątrz znajduje się jedna z najlepiej zachowanych kolekcji późnośredniowiecznych malowideł ściennych w Skanii. W nawie podziwiać można wizerunki świętych i sceny biblijne m.in. obraz św. Krzysztofa przenoszącego Chrystusa przez wartki strumień oraz Abrahama składającego w ofierze syna Izaaka. Część przedstawień miała cel propagandowy wskazując dobrodziejstwa przyjętej Unii Kalmarskiej.     
[59 km] Dalej prosto obwodnicą. Po lewej wieża kościoła w Rörum. Dzisiejsza świątynia konsekrowana została w 1880 roku i zastąpiła starszy kościół który następnie został całkowicie zburzony przy pomocy środków wybuchowych. Fundamenty znajdują się na dzisiejszym południowym cmentarzu a w nowym budynku zachowały się stare sprzęty: ambona, ołtarz z 1593 roku z inskrypcją szwedzką i łacińską a także krucyfiks, chrzcielnica i dzwony. W przysiółku Djupadalen ogród Mandelsman Trädgård z domową restauracją i sklepem spożywczym. W prawo droga do uroczej wioski-skansenu Knäbäckshusen położonej w cieniu wzgórza Stenshuvud. Piaszczysta plaża. Stylowe domy kryte strzechą i utrzymana w tym samym charakterze kaplica św. Mikołaja. Punkt wyjściowy wycieczek do parku narodowego. 
Św. Olaf z kościoła pielgrzymkowego
[61 km] W lewo droga do Sankt Olof (6 km). Wieś pierwotnie nazywana Lunk otrzymała miano od kościoła pielgrzymkowego (5) związanego z kultem norweskiego władcy. Świątynię zlokalizowano przy dawnym pogańskim cudownym źródle. Do wnętrza prowadzą XV-wieczne rzeźbione żelazne drzwi. W kościele znajduje się kilka kolorowych ołtarzy pochodzących głównie z północnych Niemiec. Polichromowane rzeźby przedstawiają m.in. Trójcę Świętą, św. Olafa oraz św. Annę Samotrzeć. W prezbiterium tryptyk przedstawiający Ukrzyżowanie. Całości ozdób dopełniają średniowieczne malowidła ścienne oraz umieszczony przy ambonie obraz męczenników z XVII w. Dzisiaj kościół ma charakter centrum ekumenicznego. W Sankt Olof znajduje się również początkowa stacja (6) muzealnej kolei biegnącej na północ do Brosarp. W kierunku południowym można się udać na przejażdżkę rowerowa drezyną do stacyjki przy jeziorze Gyllebosjön. Jest to fragment magistrali kolejowej prowadzącej do Kristianstad zamkniętej ostatecznie w latach 70-tych. 
Pociągi kursują w wybrane dni w sezonie 2 lub 3 razy dziennie. Ceny biletów przy przejeździe w obie strony 150 SVK dla dorosłego, 75 SVK dla dziecka. Trasa w jedną stronę odpowiednio: 100 i 50 SVK. Strona web: http://www.skanskajarnvagar.se
Przy drodze do Rönnebröd wiatrak holenderski. 
[62 km] W prawo można skręcić w starą drogę w kierunku Kivik biegnącą bliżej wybrzeża. Z trasy panorama wzgórz morenowych na zachodzie wraz z neogotycką wieżą kościoła w Södra Mellby odznaczającego się doskonała akustyką. We wsi kilka warsztatów rzemieślniczych. Po lewej renomowana restauracja Alleé organizująca kursy kulinarne.
[64 km] Letniskowa wieś Svinaberga. Punkt wyjściowy do wycieczek w parku Stenshuvud. Pensjonaty. W dawnych koszarach wojskowych Svabeholm kawiarnia.
[65 km] Droga prowadzi odsłoniętym płaskowyżem. Przed nami odsłania się widok na morze i położony przy brzegu Kivik. W lewo zadrzewiona aleja prowadzi do centrum sztuki nowoczesnej (Kivik Art Centre, 7). Park z futurystycznymi rzeźbami i instalacjami, m.in. wieżą Sola le Witta wznoszoną co raz wyżej w miarę dopływu dobrowolnych funduszy od zwiedzających. Jedna cegła kosztuje 150 SVK. Zwraca też uwagę przenośny dom o nazwie Venturo zaprojektowany przez Fina Matti Suuronena 
Kontakt telefoniczny: 073 390 01 82, strona web: http://www.kivikart.se
Przenośny dom Venturo

Obniżamy się osiągając główną trasę przy wjeździe do Kivik. Do przystani w prawo Eliselundsvägen.   

   
    
 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz