Translate

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Północny Wetter. Do Askersundu


Ekspresowa droga nr 50 przecina jedną z dużych wysp w północnym archipelagu a następnie równiną dociera do miasteczka położonego w najdalej na północ wysuniętym punkcie Wetteru. 

Droga przekracza cieśninę Stora Hammarsundet i wjeżdża na Almudden - zalesiony skalisty cypel wyspy Öna. Po lewej ręce mijamy elektrownię wiatrową.
[152 km] W prawo droga do rezerwatu Prinskullen na północnym cyplu wyspy. Nazwa pochodzi od utalentowanego muzycznie księcia Szwecji i Norwegii Fransa Gustawa Oskara, który w tym zaciszu z widokiem na pobliski pałac Stjernsund tworzył wiersze i pieśni. W południowej części obszaru jest skalisty grzbiet a poniżej niego niewielki naturalny staw - głęboczek zwany Rudatjärnen. 
[153 km] Przeprawa mostowa przez węższą cieśninę zwaną Lilla Hammarsundet. Długość - 300 m, średnia wysokość nad lustrem wody - 13 m. Po prawej stronie w wodzie widać przęsła starego mostu. 
Pałac Stjernsund

[154 km] Ocieniona drzewami aleja prowadzi w prawo do pałacu Stjernsund położonego na wysokim brzegu jeziora Alsen. Rezydencja zbudowana w drugiej połowie XVII wieku przez Johana Oxenstiernę była następnie rozbudowana, zwłaszcza kiedy jej właścicielami stali się członkowie królewskiego rodu Bernadotte. Z miejscem tym związany jest zwłaszcza jeden z wnuków Karola Jana XIV - przedwcześnie zmarły Gustaw zwany "księciem muzyki" (Sångaprinsen) znany z kompozycji popularnej pieśni o szczęśliwym życiu studenta wykonywanej przez chóry uniwersyteckie nie tylko w Szwecji, ale w całej Skandynawii. Fasada głównego dwupiętrowego budynku z portykiem wspartym na czterech kolumnach jońskich pochodzi z 1798 roku o czym informuje napis na szczycie. Obok znajdują się cztery niezespolone mniejsze budynki tzw. skrzydła kawalerów, gubernatora, księcia i bilardowe. Wewnątrz podziwiamy bogaty XIX-wieczny wystrój w stylu empire z zabytkowymi meblami, rzeźbami alegorycznymi i malowidłami ściennymi. Warto zwrócić uwagę na piękny stojący zegar na klatce schodowej oraz łóżko z baldachimem, z którego korzystała królowa Józefina. W otoczeniu tarasy z widokami na jezioro, park angielski oraz tradycyjne gospodarstwo hodowlane, gdzie po raz pierwszy w Szwecji stworzono rasę biało-czerwonego bydła mlecznego znaną tu jako SRB. Kawiarnia i sklep z artykułami ekologicznymi. 
Obiekt administrowany przez Królewską Szwedzką Akademię Literatury, Historii i Starożytności jest dostępny do zwiedzania w sezonie letnim. Grupy z przewodnikiem - cena biletu 60 SVK. Kontakt telefoniczny: 058 31 00 04
Wystrój sali jadalnej

200 m dalej nowy rozjazd zwany Bergslagsdiagonalen. W lewo prowadzi droga 49 biegnąca zachodnim brzegiem Wetteru. 600 m dalej w Rude mijamy stary niewykorzystywany już odcinek tej drogi.
[156 km] Po prawej cypel Husabergsudde z widokiem na Askersund. Miejsce znane od czasów wikingów. Podobno zakopywano tutaj skarby.
Od maja do września funkcjonuje w tym miejscu spory camping z domkami do wynajęcia oraz miejscami dla przyczep i namiotów. Teren niestety dość odsłonięty, więcej drzew przy brzegu jeziora. Wynajem dwuosobowego domku w cenie 320-350 SVK. Ustawienie kampera lub przyczepy 170-220 SVK plus opłata 30 SVK za energię elektryczną. Najtaniej za namiot: 60-70 SVK dziennie. W kompleksie jest sklepik spożywczy, pomost i kąpielisko nad jeziorem, tor minigolfa oraz plac zabaw dla dzieci. Kontakt telefoniczny: 058 37 11 435, e-mail: camping@husabergsudde.se
[158 km] Rondo na przedmieściach Askersund przy ceglanym kościele gminnym (landskyrka). Do miasta jeszcze jakieś 500 m na prawo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz