Translate

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Na północ od Kristianstadu do zamku Wanås



Na północ w górę rzeki Helgeån do posiadłości znanej przede wszystkim z plenerowej wystawy sztuki nowoczesnej. 

Spod dworca kolejowego w Kristianstad ruszamy wzdłuż Vattentornsvägen i dalej do węzła drogowego Lyckans Höjd. Tu trzeba przejechać "ślimakiem" i podążać za drogowskazami na Osby kasztanową aleją mając po lewej dzielnicę Näsby z kampusem kristianstadzkiej wyższej szkoły. Wewnątrz osiedla niewielki żółty kościółek z 1937 roku z drewnianą sygnaturką i zegarem mechanicznym.

[4 km] Rondo na granicy miasta. Udajemy się w lewo (trzecim zjazdem) drogą nr 118 za drogowskazem Broby, Osby. 2 km w prawo jest natomiast dawna wieś Nosaby - obecnie przedmieście Kristianstadu. Piękny kościół parafialny (1) projektu Helgo Zettervalla otwarty w 1875 roku z elegancką strzelistą wieżą i olbrzymim oknem typu rozeta w którym znajdują się witraże ukazujące sceny z życia Chrystusa. Do wnętrza prowadzi portal z sentencją z biblijnej księgi Izajasza "Murom twoim nadasz miano Ocalenie a bramom twoim Chwała". 

[6 km] Po lewej tablica pamiątkowa poświęcona istniejącemu w latach 1952-62 torowi wyścigowemu Råbelövs Banan. Trasa zawodów biegła częściowo zachowanymi do dziś drogami, liczyła nieco ponad 6,5 km a samochody rozpędzały się na niej do prędkości 169 km/h. W 1956 roku odbyły się tutaj zawody z serii światowego Grand Prix dla samochodów sportowych, pierwsze tej rangi w Szwecji (pierwowzór Formuły 1). Później jeszcze kilkukrotnie gościły tutaj zawody motocyklowe.

[9 km] W prawo droga do Torsebro. Od 1682 roku działała w tej miejscowości duża fabryka prochu (2) ostatecznie zamknięta w latach 20-tych XX wieku. Stare zabudowania administracyjne i przemysłowe skupiają się w nadbrzeżnym parku z okazami starych dębów. Wzdłuż rzeki jest kilka dawnych magazynów materiałów wybuchowych w postaci mocno obudowanych ziemianek. Centrum założenia jest niewielki dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Poniżej kompleksu czteroprzęsłowy kamienny most z 1830 roku. W kierunku północnym prowadzi ścieżka przyrodnicza do wieży obserwacyjnej nad jeziorem Gummatorpasjön.

Prochownie w Torsebro


[12 km] Bjärlöv. Na rondzie skręcamy w prawo (pierwszym zjazdem) na drogę główną nr 19.

[15 km] Wyjeżdżamy z gminy Kristianstad a wjeżdżamy do gminy Östra Göinge. Przy przystanku mapa i tablica informacyjna.  Niebawem na prawo droga szutrowa prowadząca do starego gospodarstwa Ballingstorp (2 km). Przykład drewnianego domu południowogockiego z XVIII wieku krytego strzechą z charakterystycznie ukształtowanym poddaszem. Wokoło budynki gospodarcze: stajnie, stodoły, warzelnia piwa. Stare odmiany jabłoni, ogród kwiatowy, uprawa chmielu. Szlak kulturowy. 
[17 km] Po lewej stronie drogi prawie na wyciągnięcie ręki wystają w górę dwa prehistoryczne kamienie zwane Tvillingstenarna znajdujące się na miejscu grobu z epoki brązu. Przejeżdżamy przez osadę o dwóch nazwach. Hanaskog pochodzi od ceglanego dworu znajdującego się na południowym wschodzie. Kviinge odnosi się do XIV-wiecznego kościoła (3) położonego po zachodniej stronie. Na przykościelnym cmentarzu pochowany został nie byle kto, bo pierwszy premier Szwecji - Ludwik de Geer. 
W centrum osady przy linii kolejowej stacja benzynowa Pump.

Gospodarstwo Ballingstorp
Do Wanås możemy skręcić już tutaj mijając wspomniany kościół i dalej drogą w kierunku Gumlösa. Niecałe 3 km od Kviinge kyrka należy skręcić w prawo w boczną drogę o dość sfatygowanej asfaltowej nawierzchni najpierw przeprawiającą się przez dwa mosty na rzece Almaån a następnie prowadzącą dość stromo pod górę przez las aż do pałacu (2 km od skrzyżowania).

[20 km] Almaånbro. Po prawej stary kamienny dwuprzęsłowy most - mocno zarośnięty.




KNISLINGE [22 km] / 3 tys. mieszkańców 

Już z daleka widać po lewej wysoki silos zbożowy zakładów Knislinge Lagerhus a po prawej nową wieżę wodną. Miasteczko leży na płaskowzgórzu ponad rzeką Helgeån. W centrum znajduje się główny zabytek miasta kościół romański pod wezwaniem św. Jana (4) zbudowany w początkach XIII w. Wieża w stylu duńskim została dobudowana do nawy w XV w. W łukach sklepienia zachowały się średniowieczne malowidła ścienne autorstwa Nilsa Håkanssona. Przedstawiają one szereg ciekawych motywów m.in. drzewo życia, arcybiskupów oraz delfiny. Innym cennym artefaktem z tego okresu jest kamienna chrzcielnica na której miejscowy mistrz wyrzeźbił historię Narodzenia Jezusa a na podstawie symboliczną batalię dobra i zła (lew walczący z wężem). Renesansowy ołtarz przedstawia sceny z życia Chrystusa. Powyżej kościoła XVIII-wieczna zagroda Klockaregården mieszcząca wystawę poświęconą szkolnictwu. W niedawno odbudowanych po pożarze oficynach znajduje się ekspozycja przemysłowa.
Zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu z przewodnikiem 20 SVK od osoby. Tel: 044 606 33, e-mail: knislinge.klockaregarden@gmail.com
Nad rzeką Helgeån stary kamienny most.
Stacja benzynowa Preem czynna do 22 znajduje się przy wjeździe do miasta od strony południowej. Przy stacji sklep spożywczy. Nieco dalej na północ przy Brobyvägen "pod silosem" (obok biblioteki) jest nieco mniejsza placówka OKQ8. Z Kristianstadu do Knislinge kursuje autobus nr 545 a z Hässleholmu linia nr 542. Zatrzymują się przy głównym handlowym placu Mickelstorg na zapleczu hipermarketu Coop.   

Całoroczny wynajem apartamentów w centrum miejscowości przy Brobyvägen 3. Pokoje 1, 2 i 3-osobowe na piętrze i poddaszu. Aneks kuchenny, łazienka i WC, telewizja. Ceny 360 SVK dla jednej osoby, 480 SVK - dla pary, 660 SVK dla trzech osób. Kontakt telefoniczny: 044 600 02, recepcja otwarta od 10 do 19. 
W kierunku Wanås należy wyjechać na zachód drogą na Hässleholm. Zaraz za miasteczkiem droga prowadzi lasem.
[25 km] Po lewej zabudowania posiadłości Wanås. Dziś jest to ekologiczna farma mleczna oraz ośrodek turystyczny ze słynną plenerową wystawą sztuki współczesnej zlokalizowaną w rozległym leśnym parku. Zamek (5) powstał w XV w. i został zrujnowany podczas wojny siedmioletniej (1563-1570). Odbudowany w stylu renesansu przez wiele lat stanowił posiadłość nie tylko szwedzkich, ale także niemieckich i angielskich rodów. Dostawili oni szereg zabudowań gospodarczych oraz umiejscowioną w parku oranżerię. Obecnie rezyduje tutaj hrabia Carl Gustaw Wachmeister.      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz