Translate

niedziela, 7 lutego 2016

Z Ystad do Simrishamn


Najkrótsza droga z Ystad do Simrishamn to krajowa trasa nr 9, która biegnie w głębi lądu. 
[10 km] Skrzyżowanie dróg w miejscowości Kabusa. Do tego miejsca zgodnie z trasą Wybrzeże Österlen część 1. Prosto. 500 m za skrzyżowaniem jest stara fabryka w której sklep z artystycznym designem i kawiarnia Vintage House
[13 km] Po prawej na polu spoczywa charakterystyczny głaz narzutowy z przecięciem w środku zwany Klövasten (1). Z eratykiem związane są liczne podania i przesądy. Podobno rzucił go tutaj aż z Bornholmu pewien olbrzym któremu przeszkadzały głosy dzwonów kościelnych z Glemminge. W wieżę kościelną nie trafił, ale pocisk który zarył z impetem w ziemię został przepołowiony. Podobno przejście wzdłuż szczeliny grozi utratą widzenia (zwłaszcza tych rzeczy o których sądzimy że są ważne), zapobiec temu może jednak powrót tą samą drogą w drugą stronę.
[15 km] Glemminge nazywane obecnie Glemmingebro. Do lat 60-tych było to centrum produkcji buraka cukrowego a południową część wsi przecinał szlak kolejowy do cukrowni w Köpingebro. Neogotycki kościół z wieżą otwarty został w 1900 roku. Wewnątrz zachowano przynajmniej kilka starszych obiektów w tym ambonę, kamienną chrzcielnicę, krzyż pasyjny oraz żelazną urnę na srebrne monety. We wschodniej części cmentarnego muru jest umieszczony niewielki kamień runiczny. 
4 km w lewo leży otoczony fosą zamek w Tosterup (2) - jeden z ciekawszych w Skanii. Najstarszym elementem założenia jest sześciokondygnacyjna wieża obronna, która pełniła także rolę latarni morskiej. Główny budynek wzniósł około 1500 roku Tage Axelsson Brahe. Młode lata spędził w zamku słynny duński astronom Tycho de Brahe, który z tutejszej wieży prawdopodobnie poczynił pierwsze obserwacje gwiazd. Po wojnie szwedzko-duńskiej posiadłość przeszła w ręce Otte Thotta syna gubernatora Skanii, a następnie w wyniku  koligacji rodzinnych majątek uzyskał wielki posiadacz ziemski Jörgen Iversen Krabbe. Został on niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i stracony w styczniu 1678 roku na rynku w Malmö. W zamkowej kaplicy jest jego trumna. Jute Thott bezskutecznie próbowała oczyścić dobre imię męża rujnując majątek na długotrwałe procesy, w efekcie zamek musiał zostać sprzedany. O Tosterup wspominał często w swoich esejach Carl Gustav Ehrensvärd - pisarz oświeceniowy i miłośnik włoskiej architektury. Do dzisiaj rezydencja jest w posiadaniu rodziny Ehrensvärdów prowadzących duże gospodarstwo rolno-przemysłowe i jako taka jest niedostępna do zwiedzania we wnętrzu.

Zamek Tosterup

[19 km] Szutrową drogą w lewo dojedziemy do Bollerup (2 km). Obecnie mieści się tutaj renomowana szkoła rolnicza prowadząca m.in. stadninę koni. Na otoczonej fosą wyspie zachowało się dawne założenie obronne (3) z XV w. Z dwóch prostokątnych skrzydeł tylko północne jest autentyczne. Na górnym piętrze zachowały się fragmenty malowideł ściennych w tym późnogotycki wizerunek madonny oraz ornamenty kwiatowe. W przeszłości zamek był w posiadaniu możnych rodów duńskich Krognos i Gje. W kronikach zachowały się informacje o niesamowicie wystawnym weselu jakie wyprawił Oluf Stigsen Krognos swojej córce Magdalenie. Prowiant oraz ubiory importowano na tą okazję z Niemiec, Holandii, Anglii, Francji, Bliskiego Wschodu a nawet Chin. Panna młoda ubrana była w długą szatę ze złotego aksamitu podszytą po bokach gronostajami. Na głowie miała ślubny wieniec inkrustowany perłami a także złoty naszyjnik i bransolety. Z zachowanych rachunków wynika że uczta kosztowała 498 marek reńskich i za tą sumę w owych czasach można było nabyć nawet cały dwór.
Obecnie zwiedzanie całości kosztuje jedynie 50 SVK. Zamek jest otwarty dla publiczności latem, natomiast poza sezonem należy wizytę rezerwować pod telefonem: 041 152 61 30. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem w środy o godzinie 18.00, w czwartki o godzinie 14.00.
W Bollerup jest także kościół pod wezwaniem św. Piotra z zachowaną okrągłą średniowieczną wieżą nakrytą spiczastym hełmem. Wewnątrz są malowidła ścienne o tematyce religijnej przedstawiające także donatorów świątyni Barbarę Brahe z Ystad oraz Olufa Stigsena Krognosa.  Na północny zachód od miejscowości znajduje się najwyższe w całym Österlen wzniesienie Bångbacken (93 m npm, 4) z samotną farmą.
Bollerup z lotu ptaka

[22 km] Hannas. Przy drodze stara kuźnia. 4 km na północ Östra Ingelstad. Jeden ze starszych kościołów (5) w Skandynawii z zachowanymi licznymi elementami romańskimi: sklepieniem kolebkowym w nawie i prezbiterium oraz wąskimi oknami. Renesansowy ołtarz z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy. Pozostałości ściennych fresków. Obok kościoła stary magazyn z ciosanego kamienia.
[25 km] Hammenhög - duża wieś kościelna z kilkoma zakładami przemysłu spożywczego, m.in. przetwórnią morskich alg. Ceglany budynek sądu ziemskiego (tingshus) zbudowany w 1881 roku jest obecnie siedzibą galerii sztuki. W sąsiedztwie jest dawna przydrożna karczma, obecnie gościniec Villa Pastora. Po drugiej stronie ulicy w starym gospodarstwie muzeum rolnicze (6) pokazujące dawne zabudowania hodowlane, maszyny i narzędzia a także rzeźbiony w drewnie kalendarz życia farmera.
Wstęp 20 SVK. Otwarte od 29 czerwca do 8 sierpnia w godzinach 13-16. Telefon kontaktowy: 041 444 03 00
[31 km] Skrzyżowanie dróg. Po lewej widoczny pobliski kościół w Östra Tommarp. W prawo drogowskazy prowadzą do zamku Glimmingehus (4 km, 7). Widać go już ze wzniesienia za wsią Bolshög. Na miejsce prowadzi boczna droga w lewo. Atrakcja jest dość dobrze rozreklamowana jako najlepiej zachowana średniowieczna twierdza w Szwecji. Z pewnością wpłynął na ten fakt romantyczny wizerunek rycerskiego gniazda o nazwie odnoszącej się do istniejącej tu wcześniej połyskującej w słońcu tafli jeziora. Faktycznie budowla szczęśliwie ocalała z wojen szwedzko-duńskich w XVII w., ale i tak została potem zdegradowana do roli magazynu zbożowego. Wysoki kamienny budynek wzniósł w końcu XV w. duński rycerz Jens Holgersen Ulfstand. Wizerunek właściciela znajduje się na kamiennej tarczy herbowej umieszczonej w pobliżu schodów. Architektem założenia był Adam van Düren jeden z budowniczych katedry w Lund. Gruby mur zewnętrzny na parterze mierzy 2,4 m grubości i sięga 2,5 m pod ziemię. Obiekt wyposażono w rozmaite pułapki: fałszywe drzwi, studnie, ślepe zaułki, otwory z których ni stąd ni zowąd wylewała się na napastników gorąca smoła. Dopiero na wyższych kondygnacjach zlokalizowano luksusową część mieszkalną wyposażoną z przepychem jak na ówczesne czasy w górnoreńskie i weneckie szkło oraz hiszpańską majolikę. Tajemniczym obiektem jest rzeźba dzikiego człowieka albo olbrzyma z maczugą mająca najprawdopodobniej świadczyć o sile człowieka władającego twierdzą. Przy zamku jest sklep muzealny z kawiarnią. 
W sezonie od 1 maja do końca września zamek jest otwarty codziennie od 11-16 a od połowy czerwca do połowy sierpnia dodatkowo 2 godziny dłużej do 18. Prócz tego w marcu, kwietniu i październiku w weekendy między 11 a 16. Cena wstępu 70 SVK - w letnim sezonie 80 SVK. Dzieci i młodzież gratis. Na miejscu bezpłatny parking. Dojazd autobusem nr 576 z Simrishamn do Hannas do przystanku Glimmingehus. Tel: 072 702 59 90, e-mail: glimmingehus@raa.se
Glimmingehus

[34 km] Droga przekracza rzekę Tommarpsån. Za mostem skrzyżowanie dróg. Skręcamy w prawo. W lewo droga 11 do Malmö i Tomelilla. Po lewej wieś Järrestad z kościołem św. Jana z XII w. posiadającym romańską absydę we wnętrzu pomalowaną iluzjonistycznie na błękitny kolor oraz gotycką schodkową wieżę. Ciekawszym punktem zwiedzania są położone około 1 km na północ od miejscowości ryty naskalne z epoki brązu (8). Wizerunki jeźdźców, węży i ptaków. W pobliskim gospodarstwie Wilhelmsberg jest galeria sztuki i niedawno otwarte muzeum pokazujące przynęty wędkarskie z których niektóre stanowią perełki kamuflażu.
[37 km] Ponownie przekraczamy most na Tommarpsån. Po prawej wieś Simris z kościołem romańskim. Wewnątrz ciekawa kamienna chrzcielnica z okresu powstawania świątyni (XII w.) rzeźbiona przez mistrza Tryde oraz fragmenty malowideł ściennych. W ołtarzu przedstawienie figuralne Ostatniej Wieczerzy stworzone przez rzeźbiarza z Ystad Matthiasa Stenberga w 1742 roku. W ogrodzie przy plebanii stoją dwa kamienie runiczne w tym jeden z napisem w staroszwedzkim dialekcie. 
[41 km] Simrishamn. Wjazd od zachodu Ehrnbergsvägen, Branteviksvägen i Hamngatan w kierunku przystani.                      
   
       
     
   .   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz